Rekor kapanış yapan borsayı gelecek hafta yoğun veri gündemi bekliyor

Bilanço dönemi başladı, yatırımcılar şirketlerin açıklayacağı bilançoları beklerken piyasalarda önümüzdeki hafta yoğun veri gündemini takip edecek.

Küresel pay piyasaları, enflasyon ve resesyon ikilemi arasında bu hafta karışık bir seyir izlerken, gelecek hafta gözler başta Avrupa ve Japonya merkez bankalarının faiz kararları başta olmak üzere yoğun veri gündemine çevrildi.

ABD’de bilanço sezonu başladı
ABD’de pay piyasaları bu hafta hem beklentilerden iyi gelen şirket karlılıkları, hem de Fed’in ultra şahin para politikasında sona yaklaşıldığına ilişkin beklentilerle alış ağırlıklı bir seyir izlerken, gelecek hafta yoğunlaşacak şirket bilançolarındaki sonuçlar ile birlikte başta perşembe günkü büyüme verileri olmak üzere makroekonomik verilerin piyasaların yönü üzerinde etkili olması bekleniyor.

ABD’de hafta boyunca şirketlerin 3’üncü çeyrek şirket finansal sonuçları takip edilmeye devam edilirken, bilançolarını açıklayan bankaların karlılıklarının gerilemesine karşın piyasa beklentilerini aşması sonrası risk iştahının güçlendiği görüldü.

Bu gelişmelerle New York borsasında S&P 500 endeksi haftalık yüzde 4,74, Nasdaq endeksi yüzde 5,22 ve Dow Jones endeksi yüzde 4,89 yükseldi.

24 Ekim ile başlayan haftanın veri takviminde, pazartesi Chicago ulusal aktivite endeksi ile imalat sanayi ve hizmet sektörü Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI, salı tüketici güven endeksi ve Richmond Fed sanayi endeksi, çarşamba toptan stoklar ve yeni konut satışları, perşembe dayanıklı mal siparişleri ile cuma kişisel gelirler, kişisel harcamalar, bekleyen konut satışları ve Michigan tüketici güven endeksi verileri takip edilecek.

Avrupa’da gözler ECB’ye çevrildi
Avrupa’da devam eden enerji tedarik sıkıntılarına İngiltere’deki siyasi belirsizlik eklense de pay piyasaları haftayı yükselişle tamamlarken, gelecek hafta gözler perşembe günkü Avrupa Merkez Bankası’nın faiz kararı (ECB) ve ECB Başkanı Christine Lagarde’ın konuşması başta olmak üzere yoğun veri gündemine çevrildi.

Para piyasalarındaki fiyatlamalarda ECB’nin faizleri 75 baz puan artıracağı öngörülürken, Lagarde’ın toplantı sonrası yapacağı konuşmada vereceği mesajlar varlık fiyatları açısından önem taşıyor.

Hafta içinde İngiltere Başbakanı Liz Truss’ın istifa etmesinin ardından siyasi gelişmeler gündemin odağına yerleşti. Ülkede, iktidardaki Muhafazakar Parti’de yeniden başlayacak liderlik yarışı kapsamında eski Başbakan Boris Johnson ve eski Maliye Bakanı Rishi Sunak’ın adaylar arasında yer alması bekleniyor.

Bu hafta İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 1,62, Almanya’da DAX endeksi yüzde 2,36, Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 1,74 ve İtalya’da MIB 30 endeksi yüzde 3,04 yükseldi.

Gelecek hafta pazartesi bölge genelinde imalat sanayi ve hizmet sektörü PMI, Almanya’da salı Ifo iş ortamı güven endeksi ile cuma büyüme ve Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ve Avro Bölgesi’nde tüketici güven endeksi verileri takip edilecek.

Asya’da BoJ’un para politikası kararları bekleniyor
Asya borsalarında bu hafta satış ağırlıklı bir seyir izlenirken, gelecek hafta gözler cuma günkü Japonya Merkez Bankası’nın (BoJ) para politikası kararlarına çevrildi.

BoJ’un haftaya yapılacak toplantıda faiz oranlarını değiştirmesi beklenmezken, Japonya’da eylülde yıllık bazda yüzde 3 ile 8 yılın zirvesine çıkan enflasyonun ardından dolar/yen paritesi Ağustos 1990’dan bu yana ilk kez 150 psikolojik eşiğinin üzerine çıkarak 151,9’u test etti.

 

24 Ekim ile başlayan haftanın veri takviminde perşembe Çin’de sanayi karlılıkları, cuma Japonya’da işsizlik ve Tokyo TÜFE verileri takip edilecek.

Yurt içinde BIST 100 endeksi rekor kırmaya devam ediyor
Yurt içinde bu hafta da Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi haftalık bazda rekor kapanış gerçekleştirirken, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) hafta içinde politika faizini 150 baz puan indirerek yüzde 10,50’ye düşürdü.

BIST 100 endeksi, haftayı yüzde 8,48 kazançla 3.934,63 puandan tamamlayarak tüm zamanların en yüksek haftalık kapanışını gerçekleştirdi.

Dolar/TL haftalık bazda yatay bir seyir izlerken, haftayı bir önceki haftalık kapanışın yüzde 0,1 üzerinde 18,5956’dan tamamladı.

Gelecek hafta yurt içinde salı reel kesim güven endeksi ve kapasite kullanımı, perşembe dış ticaret dengesi ve ekonomik güven endeksi ile TCMB’nin Enflasyon Raporu takip edilecek. Cuma günü, 29 Ekim Cumartesi Cumhuriyet Bayramı nedeniyle Borsa İstanbul’da yarım gün işlem gerçekleştirilecek.

Etiketler
Yorumlar
Piyasa Özeti
BIST 100 8.039,18 %0.48
Dolar 27,133 %-0.03
Euro 28,937 %0.02
Gram Altın 1.680,29 %0.34
Brent Petrol 92,480 %0.12
Bitcoin 26.498,67 %0.00