REKABET KURUMU O RAPORU AÇIKLADI: EN YÜKSEK BEDEL 22 MİLYAR TL

Rekabet Kurumu, 2021’de 309 birleşme ve devralma işlemini incelediğini belirtti.

Rekabet Kurumu, 2021 Birleşme ve Devralma Raporunda, 118 Türkiye’de kurulu şirketin el değiştirdiğini, 7 özelleştirme yapıldığını ifade etti. Buna göre toplamda 125 şirket; 137,5 milyar TL bedelle satıldı. 50 Türk şirketini yabancı yatırımcı devraldı. İşlem tutarları incelendiğinde en yüksek tutarlı işlemlerin 22 milyar TL ile Türk firmaların yabancılar tarafından devralınmasında gerçekleştiği görüldü.

Dünya’dan Mehmet Kaya, söz konusu raporu inceledi. Rapora göre, belirtilen işlemlerden 118’i taraflardan en az biri Türkiye’de kurulu şirketlerde gerçekleşen işlemlerden oluştu. Toplamda işlem tutarı 137,5 milyar TL olan işlemlerde, 8,5 milyar avroluk (rapordaki TL bedeli 89,3 milyar TL) Antalya Havalimanı işletme hakkının etkisi fark edildi. Antalya havalimanının da dahil olduğu 7 özelleştirmenin toplam tutarı 95 milyar TL olarak kaydedildi.

Belirtilen rapora göre, 2021’de hedefi Türk şirketi olan birleşme ve devralmalarda en yüksek tutarlı işlemler imalat sanayii sektöründe kaydedildi. 19,7 milyar TL’lik işlem söz konusu sektördeki firmaların birleşme ve satın alımlarında oldu. Yabancı yatırımcıların ülkeleri incelendiğinde Lüksemburg 10 işlemle liderliğini devam ettirdi. Lüksemburg, vergi avantajları sebebiyle Türkiye’den ve Dünyadan pek çok şirketin hukuki merkezliğine ev sahipliği yapma konumunda bulunuyor. Lüksemburg’u 6 işlemle ABD, 5 işlemle Birleşik Krallık, 3’er işlemle Avusturya, Hollanda ve Japonya takip etti.

Etiketler