REKABET KURULU, ÖTV SORUŞTURMASINDA KARAR VERDİ

Rekabet Kurulu, otomobil ve hafif ticari araç üreticisi ve dağıtıcısı şirketlerin ÖTV indiriminin ardından beraber hareket edip fiyat artırdıklarına yönelik yürütülen soruşturma sonrasında şirketlere idari para cezasına gerek görülmediğini açıkladı.

Kurul, resmi internet sitesinden yayımladığı karar metninde, yeni binek otomobil ve hafif ticari araç üreticisi ve dağıtıcısı şirketlerin, ÖTV indiriminin ardından beraber hareket ederek fiyat artışına gittiklerine ve mal arzını kısıtladıklarına yönelik soruşma yürüttüklerini belirtti.

Soruşturma sonucunda, Baylas Otomotiv A.Ş., Chevrolet Otomotiv Ticaret Ltd. Şti., Doğuş Otomotiv Servis ve Tic. A.Ş., Ford Otomotiv Sanayi A.Ş., Groupe PSA Otomotiv Pazarlama A.Ş., Honda Türkiye A.Ş., Hyundai Assan Otomotiv San. ve Tic. A.Ş., Mais Motorlu Araçlar İmal ve Satış A.Ş., Nissan Otomotiv A.Ş., Opel Türkiye Otomotiv Ltd. Şti., Tofaş Türk Otomobil Fabrikası A.Ş. ve Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş. hakkında idari para cezası verilmesine gerek görülmediği ifade edildi.

Etiketler