Ponzi sistem bitmiyor, SAS Holding dolandırıcılık furyasının son halkası oldu

Yüzlerce yatırımcı işlenen cinayetle ortaya çıkan vurgunun mağduru oldu. 600 milyon TL topladığı iddia edilen SAS Holding, akıllara Babil dizisini getirdi.

Önce sistemi kurdular. Yüzde 10 kar payı ile para toplamaya başladılar. SAS Holding yurt dışında enerji ve maden yatırımı yaptığını iddia ederek vatandaşlardan para topladı.

Yurt dışında yapılan yatırımlardan geldiği iddia edilen kâra kanan yüzlerce kişi, elindeki parayı SAS Holding'e kaptırdı. Titan, Jet Fadıl, Thodex ve Çiftlikbank’la devam eden  dolandırıcılık  furyasının son halkası SAS Holding oldu. 

Şirketin foyası İstanbul Ataşehir'de işlenen cinayetle ortaya çıktı. Şirket yöneticisi Sibel Koçan’ın öldürülüp gasp edilmesi ve yine şirket yöneticilerden eski eşi Süleyman Aydın’ın intihar etmesinin ardından ödemeler kesildi.

Parasının peşine düşen vatandaşlar acı gerçeği öğrendi. Aslında SAS Holding'in hiçbir yatırımı bulunmuyordu. Gelen paralarla sisteme ilk girenlerin ödemeleri yapılıyordu. 

SAS Holding, 2020 Ekim ayında  SAS Holding Gerçek Evim adı altında faizsiz konut edindirme şirketi kuruyor. Bu şirket üzerinden para toplamaya başlıyor.

Yaklaşık 13 bin kişiden, 600 milyon lira para toplandı. Milliyet gazetesinden Elif Altın'a konuşan Mağdurların avukatı Cesim Parlak  “SAS Holding olayı Sülün Osman’dan başlayıp, Titan, Jet Fadıl, Torex, Çiftlikbank ile devam eden dolandırıcılık serisinin halkalarında biridir maalesef. Bu sistem ponzi olarak bilinen, yüksek kâr getiren bir üretim varmış gibi göstererek yatırımcıları sisteme katmayı amaçlayan ve ilk yatırım yapanlara ödemenin sisteme sonradan katılanların parasıyla yapıldığı bir dolandırıcılık yöntemidir” dedi.

Ponzi sistemi ile binlerce kişiyi milyonlarca lira dolandırdıkları iddia edilen SAS Holding’in mağdurları kendilerine yapılan ödemeler kesilince savcılıklara suç duyurusunda bulundu. 

SAS Holding’in üretim yapmayan, herhangi bir mal varlığı bulunmayan tamamen kağıt üzerinde bir dolandırıcılık düzeneği olduğunu ileri süren mağdur avukatlarında Cesim Parlak,  "Bu sistem sürekli yeni insanların sisteme dahil olmasıyla ayakta duran bir sistemdir. Ancak para akışı durduğunda sistem çöker.” dedi.

 

Etiketler
Yorumlar