Pompadaki yangın enflasyonu körüklüyor. Bir depo artık 822 liraya doluyor.

Akaryakıt fiyatlarındaki artış cep yakıyor. Geçen yılın başında ortalama 396 liraya dolan bir depo son zamlarla 822 liraya dolma başladı.

Türkiye Ekonomi Modeli, zam üretmeye devam ediyor. İhracat artışı ile cari fazla hedeflenen modelde kurda denge bozuldu, iğneden ipliğe zamlar yağmura döndü. 

Küresel piyasalarda üretim artışı ve ekonomilerdeki iyileşme ile birlikte talepteki artış petrol fiyatlarını yukarı sürüklüyor. Brent petrolün varil fiyatını 81 liranın üzerine taşırken, WTI tipi normal petrolde ise varil fiyatı 79 lira sınırına geldi.

Dışarda bunlar yaşanırken içerde yeni modelle birlikte akar yakıt fiyatları çıldırdı. son bir yılda akaryakıta 46 kez zam geldi. Geçen yıl ocakta 396 liraya dolan depo bugün 822 liraya doluyor.

Geçen yıl 8 Ocak tarihinde benzinin 1 litresi 7.25 liraya satılıyordu. O tarihte hükümet enflasyonla mücadeleyi önemsediği için fiyatlar artmasın diye kur ve petrol fiyatlarından kaynaklanan zamları Özel Tüketim Vergisi'nden (ÖTV) karşılayıp pompa fiyatlarına zam olarak yansımasını önlüyordu. Aynı tarihte motorinin litresi 6.6 lira, LPG de sadece 4 liraydı.

Ancak faizleri düşürme politikasına geçilip enflasyon hedefi rafa kaldırılınca kur uçtu. Kurla birlikte akaryakıt ürünlerine de birbiri ardına zam gelmeye başladı. Öyle ki, eşel mobil sistemini uygulamaya yetecek ÖTV payı kalmadı. Kur ve petrol artışı kaynaklı tüm zamlar direkt pompa fiyatlarına yansımaya başladı. Sonuçta 8 Ocak 2022 tarihine gelindiğinde benzinin litresi 13.56 liraya fırladı. Motorin 13.78 liraya, LPG 9.06 liraya çıktı. 

Geçen yıl 8 Ocak'ta 60 litrelik 1 depo benzine 435 lira, motorine 396 lira, LPG'ye 240 lira ödemek yetiyordu. Bu yıl 8 Ocak’ta 1 depo benzin 814 liraya, motorin 822 liraya, LPG 543 liraya fırladı.

Kaynak : Erdoğan Süzer / Sözcü 

Etiketler
Yorumlar