Piyasaları sallayan türbülans ne kadar devam eder?

Borsa İstanbul'u sallayan açıklama, global piyasalardaki satış baskısıyla birleşince endekste deprem etkisi yaptı. Uzmanlar satışların devamını bekliyor.

Piyasalar iki gündür sallanıyor. Borsa 27 Temmuz7dan itibaren elde ettiği yüzde 10,6 getirinin üçte birini bu iki günde geri verdi. 

Temmuz ve ağustos aylarında olumlu bir performans ortaya koyan Borsa İstanbul son günlerde küresel piyasalara paralele hareket ediyordu. Dışarda salı gününden itibaren beliren olumsuz hava BİST 100 üzerinde de etkili olamaya başlamıştı. Özellikle Delta varyantı kaynaklı endişelerin büyüme verilerinde yavaşlama görüleceği algısı piyasalarda dalgalar oluşturmaya başlamıştı. 

Bu dalgaların boyunu içerden artıran ise Merkez Bankası Başkanı'nın yapmış olduğu açıklama oldu. Faiz artırılır mı, tartışılırken bir anda gündeme faiz indirimi girmiş oldu. Buda dolar yukarı borsayı aşığı yaptı. 

Bu sabah ABD vadelilerinde negatif hava hakim, Asya piyasaları da karışık seyirle günü tamamladı. BİST 100 endeksi dünü yüzde 1,44 değer kaybıyla 1433,85 puandan kapattıktan sonra yeni güne global piyasalardaki satış baskısına paralel olarak borsadaki negatif seyrin açılışta devam etmesi bekleniyor. 

Borsayı teknik olarak bakıldığında yurtdışı borsalara gelen satışların etkisiyle destek seviyelerini aşağı kıran BIST 100 Endeksi, kısa vadeli yükselen trendinin altına geri çekildiği görülüyor. Endekste 1432'nin altına kalıcı olarak yönelim halinde 1420 ve 1410 desteklerine doğru geri çekilme yaşanabilir. Yukarı yönlü işlemlerde ise 1444 direnç haline gelirken, bu seviyenin üzeri tepkinin 1458 direncine devamı için takip edilebilir. Endekste kısa vadeli görünüm zayıfladığından, 1444'ün altında yükselişler tepki niteliğinde kalabilir.

Uzmanlar özellikle uyarıyor, dip oluşumu gerçekleşmeden, yeni alım konusunda aceleci olunmamalı.

 Kurda da hareketlilik devam ediyor. Dolar bu sabah 8,4740 TL'den fiyatlanırken, euro 10 liranın üzerine taştı ve 10,0108 lirada bulunuyor. Gram altın ise 487,164 TL'den güne başladı. 

Bugün sahnede Avrupa Merkez Bankası (ECB) olacak. Euro Bölgesi'nde % 3 ile son 10 yılın en yüksek enflasyonunun görülmesi, enflasyonist endişeleri tekrar piyasaların gündemine taşımıştı.

ECB'nin toplantıda faizlerde, varlık alımında ve PEPP'de değişiklik olmaması, makroekonomik projeksiyonlarında ise iyileşme olması beklenmekte.

Piyasaların takip edeceği bir direğe başlık ise ABD Başkanı Biden'ın delta varyantının yayılmasını durdurmaya yönelik bugün açıklayacağı altı başlıktan oluşan bir strateji açıklaması olacak. 

 

Etiketler
Yorumlar