Piyasalarda teknik göstergeler yükselişi işaret etse de daha temkinli olunması gereken bir döneme girilmiş durumda.

Borsa geçen hafta Garanti Bankası'na gelen haberle hızlı yükseldi. Rekor serileri ile haftayı tamamlayan endekste yeni hafta önemli gelişmeler takip edilecek.

Borsa İstanbul’da iyimserlik devam ediyor. BİST100 endeksi geçen haftayı yüzde 6,91 yükselişle 1737,33 liradan tamamladı. Haftanın son işlem gününde endeks yatay kapanış gerçekleştirdi. 

Geçen haftanın lokomotifi bankacılık hisseleri oldu. Banka hisseleri ortalama haftalık kazançları yüzde 12,98 seviyesinde oldu. Banka hisselerini taşıyan gelişme ise Garanti Bankası’ndan geldi. İspanyol ana ortak BBVA, Garanti Bankası paylarının tamamı için yaptığı gönüllü pay alım teklifi Garanti Bankası ve banka hisselerinde sert yükselişi beraberinde getirdi.

Borsada hisse geri alım programları diğer şirketlerde de sürüyor. Sabancı Holding yine geniş kapsamlı olarak kendi hissesinde geri alım programı açıklarken, Koç Holding; Yapı Kredi Bankası’nda İtalyan ortak UniCredit’e yüzde 18 payların geri alımı için teklif yapmıştı. Önemli holding ve bankaların ana ortaklarının hisselerinde alım yönünde hareket etmeleri piyasalara güven vermesi açısından önemli olduğu kadar endeksin yükselişine de destek verdi. 

Doların faiz kararıyla birlikte hızlı yükselişi, dolar bazında hisselerin geçmiş yıllara göre ucuz kalmasına neden oluyor. Dolar bazlı değerlendirmeler Borsa İstanbul için de geçerli. TL grafiklerine göre yükselse de dolar cinsinden grafiklere bakıldığında BIST100 Endeksi’nde düşüş görülüyor. 15 Kasım Pazartesi BIST100 Dolar Endeksi 170 iken cuma günü 154 seviyesinden kapanış yaptı. 

Fiyat kazanç oranlarına göre de borsada ucuzluk söz konusu. BIST100 fiyat kazanç oranı 7.5 seviyesinde bulunuyor. Gelişmiş ve gelişen ülke borsalarına göre ucuz olduğu verilerde görülüyor. Banka hisselerinin fiyat kazanç oranları primli haliyle bile 3-5 arasında değişiyor. Lokomotif olarak görülen bazı holding hisselerinde de durum çok farklı değil. Ucuz olması tek başına yeterli değil. Fiyatlar makul olabilir. Ancak yeterli talep gelmezse ucuz kalmaya devam ediyor. 

Borsada olumlu hava korunmakla birlikte daha temkinli bir dönemi girilmiş durumda. Cuma günü kapanışa doğru gelen satışlarla yatay kapanış yapan endeks için uzmanlar momentum kaybının arttığı ve kâr satışları beklenmesi gerektiğinin altını çiziyor.

Yeni zirve denemelerinin yapıldığı borsada ilk destek 1.725-1.700 olarak öne çıkıyor. Yükselişlerde ise ilk direnç ise 1.760. Çıkışın devamı için bu noktanın üzerinde kalınması önemli olacak. Yükseliş hareketi sürmekle birlikte direnç seviyelerinde kâr satışları görülebilir. 

Gelecek hafta yurt içinde, pazartesi tüketici güven endeksi, çarşamba kapasite kullanımı, reel kesim güven endeksi ve sektörel güven endeksleri, perşembe TCMB’nin PPK toplantı özeti ve cuma TCMB finansal istikrar raporu takip edilecek.

Etiketler
Yorumlar