Piyasalarda kur baskısı devam ediyor. Endeks tarihi zirvelerinde seyrederken dolar 13 liranın üzerinde güne başlıyor.

BIST 100 Endeksi'nde kısa vadeli görünüm güçlü. Bu sabah endeksin yataya yakın bir başlangıç yapmasını bekliyoruz.

TL'de yaşanan hareketliliğe bağlı olarak, TL bazında alternatif getiri ile yurtiçi hisse senedi piyasasına olan ilgi devam ediyor. Sermayenin korunma ihtiyacı bu eğilime destek vermeye devam ederken BİST 100 endeksi dünü yüzde 1,66 oranında artışla 1784,46 kapanış gerçekleştirdi.

Powell'ın enflasyona vurgu yapmasının ardından piyasanın Fed faiz artırım beklentilerini öne çekmesi fiyatlamalarda etkili olmaya devam ediyor. %1,60'ın üzerinde hareket eden ABD on yıllık tahvil faizi ile birlikte büyüme hisselerinde negatif ayrışma dün de sürdü.

Bu sabaha bakıldığında ABD vadelilerinde %0,2 civarında düşüş gözleniyor. Asya'da da ana endekslerde kısmi baskı gözleniyor. Dolar ise gücünü koruyor. Yarın Şükran günü nedeniyle kapalı olacak ABD piyasalarında hacim düşüşü beklenirken, bugün Fed toplantı tutanakları, revize büyüme verisi, tüketici güveni, kişisel gelir ve harcamalar ile haftalık işsizlik maaşı başvuruları takip edilecek.

Küresel borsalardaki görüntüye karşın dün piyasa kapandıktan sonra vadelilerdeki yükseliş dikkate alındığında BIST100 endeksi güne yataya yakın pozitif bir açılış yapması bekleniyor.

BIST100 endeksine bu seviyelerden ilgi sürebilir. Hisse piyasası enflasyona karşı koruma görevi gören varlık sınıfı arasında olmaya da devam ederken, kurdaki sert yükseliş piyasaların gündemi olmaya devam ediyor. Dolar güne 13.0884 liradan başlıyor. Euro da 14,7616 lira seviyesinde bulunurken bu dönemde ihracat ve döviz geliri olan şirketlerin hisse performanslarının daha ön planda olması bekleniyor. 

Bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın davetiyle BAE Prensi'nin Türkiye'ye gelmesi yakından izlenecektir. Ek olarak, bugün Tüpraş "Stratejik Dönüşüm Planı"nı açıklayacak. Analist ve yatırımcılarla toplantı TSİ  17'de başlayacak.