Piyasalarda kırılganlık devam ederken borsa 1400 puan altına demir attı

Emtia ve enerji fiyatlarındaki belirgin yukarı yönlü hareketler enflasyon endişelerinin sürmesine neden olurken, piyasalarda yön bulmakta zorlanıyor. BIST 100 Endeksi 1380-1410 bandında sıkışık hareket ederken bu sabah yatay açılış bekleniyor.

Global çapta artan enerji fiyatlarının enflasyon beklentileri üzerinde yarattığı baskı ve bu paralelde tekrar yükselişe geçen ABD 10 yıllık faizleri, Çin'deki emlak şirketlerine yönelik süren belirsizlikler ve ABD borçlanma limiti konusundaki devam eden tartışmalar arasından çıkış arayan piyasalarda toparlanma çabaları sınırlı kalmaya devam ediyor.

Dün Avrupa ve ABD borsalarında öne çıkan tepki yükselişine ayak uydurmakta zorlanan BIST-100 cephesinde pazartesi günü olduğu gibi dün de yine son yarım saatte artan satış baskısıyla gün yüzde 0,19 düşüşle ekside tamamlandı.

Bu sabah piyasalara bakıldığında Çin'de Evergarande krizine şimdi de Fantasia aklendi. ABD vadelileri ise bu sabah negatif görüntü veriyor. Diğer tarafta dolar'daki güçlenme eğilimi de sürüyor. Bu fiyatlamalarla birlikte TL ve Gelişmekte Olan Ülke para birimleri bu sabah baskı altında. Uzmanlara göre yurtdışı borsalarına yönelik zayıf risk algısı BIST100 üzerinde de etkisini gösterebilir. 1.400 seviyesini direnç yaparak gün içerisinde baskı altında kalması beklenen endekste yatay açılış beklentileri hakim. 

Günün açılışında dolar/TL 8,88 lira, euro 10,29 ve gram altın ise 500 liranın hemen üzerinde fiyatlanıyor. 

Global enerji fiyatlarındaki artış sonrası Brent petrol bu sabaha 82,655 dolardan başlıyor. 

Yurtiçinde bugün özelinde önemli bir veri beklenmezken ABD'den Özel sektör istihdam verisi ve v Euro Bölgesi perakende satış verilerini takip ediyor olacağız.

 

Etiketler
Yorumlar