Piyasalarda bu hafta gözler merkez bankalarında olacak.

Jeopolitik risklerle gergin günler yaşayan piyasalarda yeni haftada gündem Fed ve TCMB'nin faiz kararları olacak.

Piyasalar geçtiğimiz hafta dalgalı bir seyir izlerken yurt dışındaki havaya karşın içerde pozitif ayrışma dikkat çekti. Dolar/TL 15 TL sınırına gelirken, petrol fiyatlarının başı çektiği emtia fiyatlarındaki artış ekonomileri enflasyon başlığı altında endişeye itiyor. 

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi haftayı yüzde 3,17 artışla 2.053,85’ten puandan tamamlarken, Dolar/TL yüzde 3,89 yükselerek 14,7676’ya çıktı.

Borsada yeni hafta başlarken uzmanlar piyasaların haber akışlarına ve jeopolitik risklere göre yön belirlemekte devam edeceğini belirtiyor. Haftanın gündemi ise merkez bankalarının faiz kararları olacak.

 

Yeni haftada gündem faiz

Piyasalarda gözler bu hafta FED ve Merkez Bankası’nın faiz kararlarında olacak.  Küresel piyasalarda yeni haftada Rusya-Ukrayna savaşından gelecek haberlerle birlikte ABD Merkez Bankası (Fed) başta olmak üzere küresel merkez bankalarının faiz kararları takip edilecek.

Rusya-Ukrayna savaşıyla artan jeopolitik riskler bu hafta da varlık fiyatlamalarında baş rolü oynarken, konuya ilişkin gelişmeler önemini sürdürüyor.

Faiz artışı bekleniyor 

Fed‘in bu toplantıda Kasım 2018’den bu yana ilk kez faiz artışına gitmesi beklenirken, artırımın 25 baz puan olması bekleniyor

Faiz kararıyla birlikte karar metni ve Fed Başkanı Powell’ın sözlü yönlendirmede vereceği mesajlar, özellikle Rusya'nın Ukrayna'yı işgal girişiminden sonra para politikasının geleceğine yönelik ip uçları vermesi bekleniyor 

Faiz artışı olabilir mi?

Fed'in kararını açıklamasının ardından perşembe günü TCMB Mart ayı faiz kararını açıklaması bekleniyor. Yabancı kurumlar, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın dolarizasyon, zayıf Türk lirası ve artan enflasyondan dolayı 2022’nin ilk çeyreğinin sonlarına doğru politika faizini yüzde 25’e çıkarmak zorunda kalabileceğini tahmin ettiğimiz günlerden geçiyoruz 

Ekonomide zor günler yaşanırken, ekonomistlerin ortak beklentisi faizin uygun oranlarda artırılması yönünde olsa da tahminleri, Merkez Bankası'nın bu toplantıda faizin yüzde 14 seviyesinde sabit bırakılacağı yönünde. 

 

Satışların derinleştiği Asya'da BoJ kararı takip edilecek 

Emtia fiyatlarındaki artışın bölge ekonomilerini olumsuz etkileyebileceği endişesi ve artan jeopolitik riskler Asya’da pay piyasalarını baskılamayı sürdürürken, gelecek hafta Asya piyasalarında gündem cuma günü Japonya Merkez Bankası’nın (BoJ) faiz kararında olacak. 

BoJ’un politika faizini değiştirmesi beklenmezken, karar metnindeki değişikler ve BoJ Başkanı Haruhiko Kuroda’nın açıklamalarında gelecek döneme ilişkin ipuçları aranacak.

 

Temkinli olunmalı

Rusya ile Ukrayna arasındaki gelişmelerin pay piyasaları üzerinde etkili olmayı sürdürdüğünü belirten uzmanlar, artan oynaklık sebebiyle yatırımcıların temkinli hareket etmelerinin faydalı olacağını belirtiyor. 

Gelecek hafta yurt içinde ayrıca, salı bütçe dengesi ve konut satışları ile çarşamba konut fiyat endeksi verileri takip edilecek.

 

Etiketler
Yorumlar
Piyasa Özeti
BIST 100 4.997,63 %5.16
Dolar 18,820 %0.10
Euro 20,312 %-1.12
Gram Altın 1.128,47 %-2.34
Brent Petrol 79,750 %-2.83
Bitcoin 23.365,65 %0.00