Piyasalar karışabilir: FED yüksek faiz artırımına gitti

FED 0,75 baz puan faiz kararı açıkladı.

Bütün dünyanın tık nefes beklediği FED faiz kararı açıklandı. 

Bu karar çok tartışılacak... Çünkü FED ABD için çok yüksek sayılan 0,75 puan faiz artırımı yaptı.

FED,  28 yıl sonra, ilk kez 75 baz puan faiz artırımı yaptı... 

 Fed'in faiz artırımı geçen cuma ABD'de mayıs ayında yıllık enflasyonun yüzde 8.6 ile 41 yılın zirvesine ulaştığının açıklanmasının ardından geldi

 Fed son 28 yılın en yüksek faiz artışına giderek politika faizini 75 baz puan artışla yüzde 1,50 - 1,75 aralığına yükseltti.

Karar metninde Fed, yüzde 2'lik enflasyon hedefine dönme konusunda güçlü bir taahhüde sahip olduğuna vurgu yaptı.

FED faiz artışı; doları yükseltiyor; altını düşürüyor

FED faiz artışı, doların değerini yükselterek ABD'nin yüzde 8'e ulaşan enflasyonunu düşürmek için yapılıyor. Bu yüzden tüm dünyada doların değerinin artması olağan bir sonuç. Altın ons fiyatları ise düşüş eğilimine giriyor. Çünkü ABD yatırımcısı altına değil faize para yatırma eğilimine giriyor. 

Kripto paralar ise faiz artırım kararını satın almış ve  rekor düzeyde düşmüştü. Faiz kararının açıklamalarındaki ılımlı cümleler bahane edilerek kripto para piyasasında yükseliş bekleniyor. 

Karar 10'a karşı 1 oyla alındı. Fed'in şahin isimlerinden biri olan Kansas City Başkanı Esther George 50 baz puanlık faiz artışından yana oy kullandı.

Metinde, toplam ekonomik aktivitenin ilk çeyrekteki daralmanın ardından toparlanmış göründüğüne dikkat çekildi.

Fed ekonomik göstergelere ilişkin beklentilerini de güncelledi. Buna göre Mart ayında yüzde 2,8 olan büyüme beklentisi bu toplantıda yüzde 1,7'ye çekildi. 2023 büyüme beklentisi yüzde 2,2'den yüzde 1,7'ye; 2024 beklentisi ise yüzde 2'den yüzde 1,9'a indirildi.

Fed bu yıl için işsizlik beklentisini yüzde 3,5'ten yüzde 3,7'ye yükseltti.