Piyasalar haftaya hızlı başladı. Dolar, euro ve altın düşerken, borsada olumlu açılış bekleniyor.

Borsa İstanbul'da genel güçlü görünüm korunuyor. Bu sabaha bakıldığında ise yurtdışı borsalar karışık bir seyir izliyor. Bununla birlikte BİST100 endeksinin de hafif alıcılı bir başlangıç yapması bekleniyor.

Cuma günü alımlarla başlayan BIST100 endeksi açılışın ardından kar satışlarıyla geriledi ve haftanın son işlem gününü 1,737 seviyesinden kapattı. İşlem hacmi 29 milyar TL düzeyinde gerçekleşirken, endekse dahil olan 66 hisse değer kazandı, 32 hisse ise değer kaybetti. 

Avrupa'da Almanya ve Avusturya'nın artan vaka sayıları sonrasında aldıkları kısıtlama kararları cuma günü klasik pandemi fiyatlamasına neden oldu. Ancak hareketler sert değildi.

Haftaya başlarken Avrupa vadelilerinde %0,2 - %0,3 oranında yükselişler gözleniyor. Benzer şekilde yaklaşık aynı oranda ABD vadelileri de primli seyrederken, Asya borsaları karışık bir görüntü sergiliyor.

Bu fiyatlamalar şu aşamada pandemi endişesinin sınırlı kalabileceğine işaret ediyor. Bu hafta ABD piyasaları perşembe ve cuma günü Şükran Günü nedeniyle tatil modunda olacak.  Tekrar momentum kazanan ABD ekonomisi ve güçlü üçüncü çeyrek finansalları ile birlikte de ABD borsaları en azından zirve seviyelerinden çok fazla düşüş sergilemeyebilir. 

Cuma günkü fiyatlamaların ardından ABD ile Avrupa vadelilerin haftaya alıcılı başlaması ve TL'nin değer kazanma eğiliminde olması BIST100 endeksinin güne yükselişle başlayabileceğine işaret ediyor. Açılışla birlikte geçen hafta iki kez test edilen 1.759 hedef olabilir.

Fed'den faiz artırım beklentilerinin öne çekilmesinin yanı sıra ECB Başkanı Lagarde'ın çok güçlü bir şekilde para politikasında normalleşmeyi düşünmediklerini belirtmesi ile EUR/USD geri çekilirken, dolar endeksi güçlü seyrine devam ediyor.

TCMB'nin faiz indirim kararı sonrasında ise TL'de volatilite artmış durumda. Haftanın ilk günü piyasalar ısınmaya başlarken kur tarafında dolar ve euronun sert değer kaybı gözleniyor. Dolar yüzde 2,5 civarındaki kayıpla 10,9 lira seviyesinde fiyatlanıyor. Euro ise 12,38 lirada ve yüzde ekside haftaya başlıyor.

Altın tarafında da ons altın 1845 dolar düzeyinde fiyatlanırken, gram altındaki günlük kayıp şu dakikalarda yüzde 2'nin üzerine çıktı. Gram altın 650.123 lirada bulunuyor. 

Bugün yurt içinde tüketici güven endeksi ve yurt dışı üretici fiyat endeksi, yurt dışında ise ABD'de Chicago Fed ulusal aktivite endeksi ve 2. el konut satışları ile Avro Bölgesi'nde tüketici güven endeksi verilerinin takip edilecek.

Yorumlar