PGSUS yine zarar açıkladı, hisse olumsuz etkilendi

PGSUS bilanço yorumu

Eski CEO'su Mehmet Nane'yi gönderdikten sonra işletme yapısını toparlamaya çalışan Pegasus 2022 1. mali dönem bilançosunu açıkladı.

PGSUS yılın ilk çeyreğinde zarar açıkladı. Şirket bilançosundan sonra bu gün PGSUS hissesi ortalama yüzde 4 kayıplı işlem yaptı. 

Pegasus, 2022 yılı birinci çeyreğinde 4,06 milyar TL net satış, 342,1 milyon TL FAVÖK, 1,1 milyar TL net zarar açıkladı.

2021 yılının aynı döneminde ise şirket 1,1 milyar TL net satış, -85,4 milyon TL FAVÖK, 933,2 milyon TL net zarar açıklamıştı.

Dış hat yolcu talebinin artması ile satış gelirleri geçen yıla göre %120 artarken, açıklanan satış tutarı 2019 yılının ilk çeyreğinin %93’üne karşılık geliyor.

Euro bazlı bakıldığında net zarar azalsa da özellikle birim yolcu gelirlerinin yükselmesine rağmen gelir kalemlerinin maliyet ve giderleri karşılayamaması dikkat çekti. Yakıt giderleri, personel giderlerindeki düzeltmeler, yer hizmetleri ve istasyon giderlerinin artması ile giderlerin euro bazlı olması ile maliyetler %55 oranında arttı. Euro’daki hareketlilik, 23 milyon euro’luk net faiz gideri ve 9 milyon Euro’luk net kur farkı gideri finansallarda öne çıktı. (İNFO YATIRIM) 

Ünlü borsa yorumcusu Tuncay Turşucu PGSUS bilançosunu şu yorumla özetliyor:

"pgsus beklentilere paralel 1.1 milyar TL zarar açıkladı. Zaten beklenen rakam olduğu için fiyatlara girmiş olabilir. Ama brüt zarar yazıyor olması, gelirlerin maliyetleri karşılamıyor olması olumsuz benim açımdan."