Petrol fiyatlarındaki artış, enflasyon derken servis ücretleri okullar açılmadan zamlanıyor.

Okul servis ücretlerine yüzde 40 civarında zam gelmesi bekleniyor. Yıllık olarak en düşük servis ücreti 6 bin 600 lira oluyor.

Okulların açılma takvimi yaklaşırken okul servis ücretleri yeni zam talebiyle gündeme geldi. Akaryakıt fiyatlarında gelen yüzde 300'ü bulan zamlardan sonra servis fiyatlarında yüzde 40 zamlanması bekleniyor. Zammın gerçekleşmesiyle birlikte en düşük yıllık okul servis ücreti 6 bin 600 TL olması bekleniyor. 

İstanbul Umum Servis Aracı İşletmecileri Esnaf Odası Başkanı Günhan Sınar, “Bizim en büyük gider kalemimiz mazot" derken İstanbul Taşımacılar Birliği Derneği (İSTAB) Başkan Vekili Aziz Baş, zam oranının ne kadar olacağını öngöremediklerini, maliyet artışlarına göre fiyatlarda güncelleme yapılacağını belirtti.


Yeni Şafak'tan Mehmet Ali Parto'nun haberine göre salgın sürecinde, fiyatlamanın 2,3 ve 4 gün gibi ayrı olarak hesaplandığını dile getiren Günhan Sınar, “Şu anda servislerimiz haftada 5 gün olarak hizmet veriyor. Yıllık ücretler 8,5 ay olarak hesaplanıyor. Peşin ödemelerde yüzde 5 indirim gerçekleşiyor.

Ayrıca bu ücretlere ek, ilkokul ve ortaokullarda rehber personel var. Bu fiyatlara yüzde 35 rehber personel ücreti ekleniyor. Etüt için kullanılan servislerde, fiyatlara yüzde 30 daha ekleniyor” ifadelerini kullandı.

 

Etiketler
Yorumlar