Petrol fiyatları iyimser döneme girdi

ABD’de resesyon endişeleri yüksek sesle dile getirilirken, petrol piyasası ABD Başkanı Joe Biden’ın iyimser açıklamalarını fiyatlamayı tercih etti.

Türkiye'de yükselen akaryakıt fiyatları için dünya petrol fiyatları örnek gösteriliyor. Oysaki dünya petrol fiyatlarına göre Türkiye'de şu an 13,2 TL üzerinden benzin tüketmemiz gerekiyor. 

Çünkü dünya petrol fiyatları ortalama yüzde 80-90 zamlandı. Türkiye'de zam oranı ise yüzde 300'e yaklaştı. 

Dünyada bugünlerde petrol fiyatları iniş eğiliminde...

ABD Başkanı Joe Biden’ın birçok aksi yoruma karşın ABD’de resesyonun kaçınılmaz olduğunu söylemesi petrol piyasalarında iyimser fiyatlamalara yol açtı.

ABD ham petrolü sınırlı bir yükselişle 110 dolara gelirken, Brent petrol de 115 dolara geldi.

ABD Başkanı Joe Biden, ülkede artan benzin fiyatlarıyla mücadele için yakın zamanda federal benzin vergisi için geçici muafiyet ilan edebileceklerini söyledi.

Petrol piyasası ABD Hazine Bakanı Janet Yellen’ın Rus petrolüne yönelik açıklamalarını da yakından takip etti.

ABD, Rusya’nın enerji ihracat gelirlerini azaltmak için ülkenin ihraç ettiği petrole tavan fiyat çekilmesi için Kanada ve diğer ülkelerle ile görüşmeler yürütüyor.

Hazine Bakanı Janet Yellen, Pazartesi günü Toronto’da gazetecilere yaptığı açıklamada “Avrupa ülkeleri, ABD, İngiltere ve diğer ülkeler tarafından enerji konusunda uygulanan ve önerilen kısıtlamaları güçlendirecek tavan fiyat uygulamaları ya da istisnai fiyat düzenlemeleri üzerine konuşuyoruz” dedi.

Yellen Rus petrolünün fiyatına, belirli bir miktarın üzerindeki petrolün sevkiyatında sigorta veya finansmanı zorlaştırıcı bir mekanizma ile tavan getirilebileceğini ifade etti.