Petrol fiyatları için yapılan tahminlerde önümüzdeki yılda artışlar yaşanacak.

Morgan Stanley hafta içinde petrol fiyatları için yaptığı değerlendirmende varil fiyatının 90 dolar olacağı öngörüsünü tekrarladı. Fiyatlardaki artış ise borsa şirketleri için önemli sinyaller veriyor.

Petrol fiyatları arz sorunları ve üretim kısıntılarının yanı sıra küresel ekonomideki yavaşlamaya bağlı olarak dalgalanmaya devam ediyor. 

Temmuz 2008 yılında 147 doların üzerine çıkan fiyatları pandeminin başlarken 66 dolar civarında bulunuyordu. Nisan 2020'de dünya piyasalarında 15,8 dolara kadar düşen petrol fiyatları o günden sonra ekonomilerdeki iyileşme ve üretim artışıyla birlikte yeniden 80 doların üzerine çıktı. 

Dünyaca ünlü yatırım bankası Morgan Stanley geçen hafta içinde petrol fiyatlarına ilişkin bir değerlendirme yayınladı. Morgan Stanley, petrol fiyatlarının yükselmeye devam etmesini bekliyor.

Morgan Stanley, Cari trendlerin, 2022 yılının ikinci yarısında petrol piyasasında düşük stokların, düşük atıl kapasitenin ve düşük yatırımın bir arada olduğu bir durumun yaşanacağına işaret ettiğini savunuyor. Banka buna göre tahminlerine yönelik riskleri var olduğunu belirterek Brent petrolü için üçüncü çeyrek tahminini 90 dolar/varil olarak tekrarladı. 

Fiyatlardaki yükseliş borsadaki birçok şirketin bilançosunu doğrudan etkiliyor. Kimyevi ürün üreticileri, akaryakıt ve gaz üreticileri fiyat artışlarından etkilenecek şirketler içerisinde öne çıkıyor.

Öte yandan petrol fiyatındaki artış ve kurlardaki hareket havayolu şirketlerinin maliyetleri üzerinde baskı oluşturuyor.  Cam ve çimento şirketleri açısından ise ana girdileri arasında yer alan petrokokun petrol türevi olması nedeniyle olumsuz yansıması olabilir.

Aynı şekilde gübre şirketleri de petrole ikame olabilen doğalgaz fiyatlarının yükselmesiyle maliyet baskısı yaşayabilir.

Kaynak : Zeynep Aktaş / Milliyet 

Etiketler
Yorumlar