Petrol fiyatları dünyada şok düşüş yaptı; hangi gün indirim bekleniyor?

Petrol fiyatları dün tüm dünyada düşüşe geçti. Türkiye'de ise bunun pompaya yansıtılması gerektiğini belirten uzmanlar Salı günü düşüş olması gerektiğini savunuyorlar.

Türkiye petrol fiyatlarına en çok zam yapan ülke. Sadece dünya baril petrol fiyatları baz alınsaydı bugün benzinin litresi 13,2 TL olacaktı. Ama Türkiye benzini 30 TL'den satın alıyor.... 

Petrol fiyatları, merkez bankalarının faiz artışlarının küresel anlamdaki endişelerini artırmasıyla dün yüzde 6'nın üzerinde değer kaybetti.

Brent tipi ham petrolün varil fiyatı dün yüzde 6'yı aşan düşüşle 120 dolardan 112 dolar seviyelerine kadar düştü. Batı Teksas tipi ham petrolün varil fiyatı da yüzde 7'yi aşan düşüşle 118 dolardan 108 dolara kadar geriledi.

Brent petrolde 20 Mayıs sonrasının, Batı Teksas petrolünde 12 Mayıs sonrasının en düşük seviyeleri görüldü. 

Ham petrol fiyatlarındaki düşüşün ardından gözler, son dönemde hızla artan benzin ve motorin fiyatlarına çevrildi.

Sözcü’ye konuşan akaryakıt sektörü kaynakları, petroldeki düşüşün henüz uluslararası benzin ve motorin fiyatlarına yeterince yansımadığını, bu nedenle bu gece ya da pazartesi gecesi fiyatlarda bir değişim beklenmediğini, petrol fiyatlarında tekrar yükseliş olmaması durumunda salı gecesi benzinde indirim olabileceğini iletti.