PEGASUS İÇİN ÇOK CİDDİ ŞİKAYETLER VAR, MAĞDURLAR ÇOĞALIYOR

Pegasus, kullanılmayan biletten bile yüzde 60 kar yapıyor.

Hisseleri borsada işlem gören Pegasus için yapılan şikayetler artıyor. 

Pandemiden önce uçaklarının zamanında kalkmadığı ve ikramları için astronomik paralar istediği için şikayet alan Pegasus, son dönemde eksik ve yanlış bilgi vererek yolcuları mağdur etmekle suçlanıyor.

İşte bize ulaşan o suçlamalar: 

PEGASUS, ALMANYA'YA VE DIŞIŞLERİNE RAĞMEN FARKLI UYGULAMA YAPIYOR

Pegasus, son olarak yeşil ve gri pasaportluların Almanya'ya gidemeyeceğine dair bilgi verip uygulamalarında bu pasaporta sahip olanların seyahat edemeyeceklerini bildiriyor... Oysaki Almanya Büyükelçiliğinde ve Türk Dışişleri Bakanlığı web sitelerinde gri ve yeşil pasaportluların aşı kurallarına uymak koşuluyla Almanya'ya gidebileceği yazıyor. Yine arayan vatandaşlara Almanya büyük elçiliği "gidebilirsin" yazısı veriyor. 

Fakat Pegasus, Mayıs ayı bilgilerine göre hareket ederek; yeşil pasaportlulara bilet satıyor ama Almanya'ya gitmelerine izin vermiyor. 

ULAŞILAMAYAN ŞİRKET PEGASUS

Bu durumda da mağdur olan yolcular, vakit, emek ve para kaybına uğrayıp; Pegasus'un ulaşılması imkansıza yakın müşteri hizmetleriyle cedelleşiyor... 

Pegasus, web sitesinde ve google uygulamalarında müşteri hizmetleri numaraları yanlış verilmiş durumda. Pegausus için bilet iptali bile zor bir işlem. Müşteri hizmetleri ise tam bir muamma hemen her birim başka bir tel no vererek; sorulardan kurtuluyor. Yine Pegasus'un kendi web sitesinde verdiği müşteri hizmetleri numarasının dakikasının 1,5 tl olması da ayrı bir ironi... 

PEGASUS KULLANILMAYAN BİLETTEN YÜZDE 60 KAR YAPIYOR

Pegasus'a karşı görüş için not bıraktıysak ta yetkili birime ulaşamadık. Genel Müdür Mehmet Tevfik Nane'nin twit adresi mesaj kabul etmiyor.

Yine Pegasus Destek Hattı, Almanya'ya yeşil pasaportluların gidebileceğine dair mesaj gönderirken; müşteri hizmetleri yolculara biletleri iade etmelerini minumum yüzde 55 zarar yapmalarını tavsiye ediyor!