Otomotivde ÖTV tartışmaları piyasalarda "indirim" beklentisini güçlendirdi

Kılıçdaroğlu'nun "ÖTV'yi çizeceğiz" çıkışı ve otomobilde ÖTV indirim, artırım ve sıfırlama yetkisinin Cumhurbaşkanı'na verilmesi tartışmaları alevlendirdi.

Haziran ayında üretimin yavaşlama sinyali verdiği otomotivde yeni tartışma yüksek ÖTV oranları oldu. Artan dolar, küresel tedarik sıkıntıları, resesyon ve enflasyon nedeniyle otomobil bulmakta zorluk yaşanırken Türkiye'de uygulanan yüksek ÖTV belirsizliği artıyor. 

Enflasyonist baskı ve artan kur paralelinde Türkiye’de otomobile erişim giderek zorlaşırken, üst üste gelen zamlar nedeniyle yüzde 80 ÖTV dilimi altında kalan model sayısı da 10’un altına düştü. En ucuz otomobilin fiyatı 400 bin TL’ye yaklaştı. Yüzde 45 ve yüzde 50 ÖTV diliminde hiçbir model kalmaması, geçen yıl uygulamaya konulan yüzde 60 ve yüzde 70 ÖTV diliminde ise sınırlı sayıda araç kalması, tüketici tarafında ÖTV’de yeni bir matrah düzenlemesi beklentisi oluşturmuştu. Her ne kadar ODD ve OSD gibi sektörün önde gelen STK’larının başkanları araç bulunurluk sorunun devam etmesi ve ülkenin mali bilançosu göz önüne alındığında yakın zamanda olası bir ÖTV indirimi beklemediklerini dile getirse de son iki günde yaşanan gelişmeler tüketicide bu yönde çok ciddi bir beklentinin oluşmasına neden oldu 

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) Başkanı Ali Haydar Bozkurt, yayınlanan tebliğin, bazı tüketicilerde ÖTV indirimi beklentisi yaratmasına yönelik şu yorumu yaptı: “Keşke ÖTV indirimi gelse diyorum ama biz bu yönde bir yaklaşım gözlemlemiyoruz. Sektör olarak öncelikle matrah güncellemesinin yapılmasını bir de engelli ÖTV muafiyet güncellemelerinin yapılması gerektiğini söylüyoruz. Öncelikle bu iki konunun acilen çözülmesi gerekiyor.”

ÖTV konusunda dün İktidardan gelen hamle piyasaları hareketlendirdi. Birçok kişi tebliği ÖTV indirimine bir ön hazırlık olarak yorumladı. Hatta bazı tüketiciler şimdiden taleplerini iptal etmeye ve araç alımlarını erteleme başladığı belirtiliyor. 

 
DÜNYA’ya konuşan Renault bayi yetkilisi, özellikle Resmi Gazete’de yayımlanan yeni ÖTV tebliğinin piyasada bir belirsizlik yarattığını, bazı tüketicilerin alımlarını ötelediğini söyledi. İlgili yönetici, 12 araç almak için sipariş veren bir pazarlama şirketinin temsilcisinin bayiyi arayarak, “Araçları biraz bekletelim” dediğini söyledi.

Fiat bayisi yetkilisi de yaşanan son iki gelişmenin piyasada belirsizlik yarattığını ifade ederek, “Gün içinde müşteri tarafında iptaller oldu ancak bunun tebliğden mi, Kılıçdaroğlu’nun açıklamasından mı yoksa son dönemde banka kredi alımlarında yaşanan güçlüklerden mi olduğunu anlamak kolay değil” dedi.

Otoshops Genel Müdürü Melih Mutlu da konuyla ilgili verdiği bilgiye göre, uzun vadeyi işaret etse de tüketicilerin beklentiye girmesine yol açtığını söyledi. Mutlu, “Tabii ki, kısa vadede ihtiyacı olan birçok tüketici alım tercihlerini değiştiremeyecektir. Diğer yandan, ikinci el piyasasında ve fiyatlarda bir değişiklik beklemiyoruz” dedi.

“2. el araç satışlarını olumsuz etkiler”
Ancak bazı sektör temsilcilerine göre, piyasada ‘ÖTV indirimi’ beklentisinin oluşması ikinci el satışlara olumsuz etki yapacak. Çünkü piyasada son dönemde otomobil satışlarının yüzde 80’den fazlası yatırım amaçlı yapılıyor ve daha çok 3 yaşına kadar olan araçlar tercih ediliyor. Ancak olası bir ÖTV indiriminin gündeme gelmesi durumunda zarar etmek istemeyen bazı tüketicilerin, araç alımını öteleyebileceği belirtiliyor. Çünkü olası ÖTV indirimi, sıfır araçları yeniden avantajlı hale getirebilir, bu da ikinci elde fiyatların düşmesine neden olabilir.

 

Aysel YÜCEL / Dünya 

Etiketler
Yorumlar