Otomotivde eylül ayında en fazla tercih edilen marka Fiat oldu.

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) eylül ayında en fazla tercih edilen markaları açıkladı. Buna göre en fazla satış Fiat'ta olurken, onu Renault ve Ford izledi.

Otomotivde ÖTV matrah değişiminden sonra fiyatlarda ciddi değişimler yaşanmazken satışlarda düşüşler devam etti. ODD verilerine gör otomobil ve hafif ticari araç satışları, eylül ayında bir önceki yılın eylülüne göre yüzde 36,9 gerileyerek 57 bin 141 oldu. Otomobil satışları ise yüzde 39,1 azalarak 43 bin 408 adet oldu. 

Bu verilere göre toplam satılan araçlar içinde en fazla tercih edilen marka Fiat oldu. Fiat, 10 bin 355 adetlik satışla ilk sırada yer alırken, 4 bin 983 satışla Renault ve 4 bin 695 satışla da Ford, Fiat'ı takip etti.

Sıralamada ilk üç değişti 

Eylülde en fazla otomobil satışı gerçekleştiren marka da 6 bin 77 ile Fiat oldu. Fiat'ı 4 bin 426 ile Hyundai ve 4 bin 324 ile de Renault izledi.

Hyundai eylül ayı satışlarıyla sıralamada ilk defa ilk üç marka arasındaki yerini aldı. 

Araç satışlarında bir ilk 

2021 eylül ayında kasa tipine göre otomobil satışlarına bakıldığında son yıllarda yollarda sayıları her geçen gün artan SUV modellerin ilk kez diğer tüm kasa tiplerinden fazla satıldığı görüldü.

Sport utility vehicle ya da SUV hem çekme kapasitesi hem de kamyonet özelliğine sahip yolcu taşıma aracı olarak ifade ediliyor.

3 araçtan biri SUV 

Eylül ayında kasa tiplerine göre otomobil satışlarına bakıldığında pazarın lideri yüzde 39.32 ile SUV modeller oldu. Söz konusu dönemde 17 bin 68 adet satış gerçekleşti. Geçtiğimiz yılın aynı ayında ise SUV modellerin pazar payı yüzde 26,86 olmuştu. Eylül ayındaki 43 bin 408 adetlik toplam satışlara bakıldığında neredeyse satılan her 3 araçtan birinin SUV model olduğu görüldü.

er 358 adet ile yüzde 0,82.

Etiketler
Yorumlar