Otomotiv sektöründe yeniden parça sıkıntısı yaşanıyor.

Dünyada emtia fiyatları düşmeye başlarken, otomotiv sektörü, başta yarı iletkenler olmak üzere parça sıkıntısı yaşıyor. Toyota Çin'de, Stellantis Fransa'da ve Volkswagen Brezilya'da üretimi durduruyor.

Otomotiv sektörü başta çip olmak üzere tedarik sıkıntılarıyla üretime ara veriyor. Artan fiyatlar, jeopolitik riskler ve Çin'in Şangay bölgesinde devam eden Kovid-19 salgınını durdurmak üzere uyguladığı kısıtlayıcı tedbirle, otomobil üretiminde aksamalar yaşanıyor. 

Toyota süre uzattı 

Toyota, Çin çıkışlı parça aksaklıkları nedeniyle üretimini durdurmuştu. Toyota Motor, Şanghay'daki salgın tedbirlerinin yol açtığı Çin çıkışlı parçalara yönelik tedarik aksaklıkları nedeniyle üretim durdurma süresini uzattı

Toyota'nın geçen hafta açıkladığı Aiçi, İwate ve Miyagi eyaletlerindeki 7 tesisinde 11 üretim bandını 8 Temmuz'a kadar durdurma kararı almıştı. 

Yeni karar doğrultusunda Japon firmanın merkezi kabul edilen Aiçi eyaletindeki tesislerde 4 üretim bandı, önceki tarihe ek olarak 10 gün daha çalıştırılmayacak.

Subaru ve Daihatsu'da kervana katıldı 

Subaru ve Daihatsu firmalarının da parça tedarik sıkıntısı nedeniyle bazı faaliyetlerine ara verdiği kaydedildi.

 

Stellantis'te çip krizi 

Tofaş tarafından üretilen doblo'yu İspanyadaki fabrikasına taşıyan Stellantis, çip sıkıntısı nedeniyle Rennes fabrikasında üretimi durdurdu

Fransız basınında çıkan haberlere göre, otomobil üreticisi Stellantis'in 3 Temmuz'da Brittany'deki Rennes-La Janais Citroen fabrikasında çip sıkıntısı nedeniyle üretimi durduracağını açıkladı.

 Stellantis, doğu Fransa'daki Sochaux Peugeot fabrikasındaki bir başka üretim durma süresinin de gelecek haftanın sonuna kadar uzatıldığını bildirdi ve yarı iletken tedarik sorunlarına vurgu yaptı.

 

Volkswagen Brezilya'da sıkıntıya düştü 

Volkswagen, parça darboğazının derinleştiği Brezilya'da çalışma saatlerini ve ücretleri azaltacak.

Brezilya'daki Sao Bernardo do Campo fabrikasında, montaj elemanları ve elektronik parça eksikliğiyle boğuşan Volkswagen, çalışma saatlerini ve ücretleri düşürmeye hazırlanıyor.

Alman otomobil üreticisinin gelecek aydan itibaren çalışma saatlerini %24 ve maaş çeklerini %12 azaltma planını hayata geçirecek. 

 

Çin elektrikli araçlarda vergi muafiyetlerini uzatıyor

Çin'in otomobil sektörüne yapılan harcamaları yaklaşık 200 milyar yen (30 milyar USD) artırmak amacıyla elektrikli otomobil (EV) alımlarındaki vergi muafiyetlerini genişletmeyi düşündüğünü bildirdi.

 CCTV'nin haberine göre, vergilerden feragat etmek gibi destekleyici politikalar, yeni enerjili araçlara olan talebi artırmanın yanı sıra ikinci el araç pazarını canlandırmayı da amaçlayacak.

 

BMW elektrikli araç üretimini Çin üzerinden artıyor

Alman otomotiv üreticisi BMW, elektrikli araç  üretimini hızlandırması amacıyla 15 milyar yuan (2.24 milyar USD) yatırım yaptığı Çin'deki yeni bir tesiste üretimin resmen başladığını açıkladı.

BMW'nin dünyanın en büyük otomobil pazarındaki yıllık üretimini 700.000'den 830.000 araca çıkaracağı belirtiliyor. 

BMW, Lydia fabrikasının üretim hatlarından çıkacak ilk modelin, tamamen elektrikli orta boy bir spor sedan olan i3 olduğunu ve Çinli müşteriler için EV modellerinin yelpazesini gelecek yıl 13'e çıkaracağını duyurdu. 

Etiketler
Yorumlar