OPEC+ son toplantısında petrol üretim artışına devam kararı aldı.

Petrol fiyatları yukarı yönlü hareket ederken OPEC+, petrol üretiminin Şubat'ta planlandığı gibi 400 bin varil/gün artırılmasını kararlaştırdı.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı bazı üretici ülkelerden oluşan OPEC+ grubu, günlük 400 bin varillik kademeli üretim artışı planına şubat ayında da devam etme kararı aldı

OPEC+ üyesi ülkelerin petrol ve enerji bakanlarının dün yaptıkları toplantıda aldıkları üretimin Şubat ayında da 400 bin varil/gün artırılması kararı ile birlikte 2020 yılında uygulamaya koydukları 10 milyon varil/günlük üretim kısıntısından geriye 3 milyon varil/gün kaldı.

Ağustos ayından bu yana günlük üretimini her ay 400 bin varil/gün artırmakta olan OPEC+, 2020 öncesindeki üretim seviyesine Eylül ayında geri dönmeyi planlıyor.

OPEC+ üretimi artırma kararları alsa da, anlaşmaya taraf ülkeler üretimlerini kendilerine verilen kotalar kadar artırmış değiller. IEA'nın geçtiğimiz ay verdiği verilere göre Ekim ayında üretim hedefin 730 bin varil/gün, Kasım ayında 650 bin varil/gün gerisinde kaldı.

Cezayir Enerji Bakanı Muhammed Arkab'ın verdiği bilgiye göre Aralık ayında da OPEC+'nın arz kısıntısına uyumu yüzde 117 seviyesinde gerçekleşti.

Dün toplantı öncesi Brent petrolün varil fiyatı 80 doları geçti. Aynı dakikalarda Batı Teksas türü (WTI) ham petrolün varili 76,94 dolardan alıcı buldu. Yeni gün başlarken Brent petrolün varil fiyatı 79,662 dolarda bulunuyor. 

 

 

Etiketler
Yorumlar