ÖNEMLİ İDDİA: YENİ VERGİLER GELİYOR, YENİ ZAMLAR AÇIKLANACAK

Bütçe dengesi için yeni vergilerin oluşacağı iddia ediliyor.

Son 4 yıldır bozulan mali disiplin bütçe dengesini de bozuyor. 

Mali disiplindeki bozulmanın bütçe dengesini de sarstığını vurgulayan Dr. Ozan Bingöl, “Faiz dışı denge de negatife döndü.Hazine 21.8 milyar TL faiz ödemek için de borçlandı. Yeni vergi ve artışlar kaçınılmaz” açıklamasını yaptı... 

HEDEFLER TUTMADI YENİ VERGİLER YENİ ZAMLAR YOLDA

2021'de bütçede öngörülen açık hedefinin 245 milyar liraya çıkması bunun en açık göstergesi. Bütçe dengesinin yanı sıra 2019 yılından bu yana faiz dışı dengenin de bozularak negatife döndüğünü vurgulayan Bingöl, “Artık borç faizini ödemek için de borçlanmak zorunda kalıyoruz. Hazine sadece temmuz ayında faize 21.8 milyar TL ödedi. Bunu ödeyebilmek için ilave borçlanma yapıldı. Yeni vergiler ve artış oranları kaçınılmaz” açıklamasını yaptı. 

FAİZE 1.1 TRİLYON LİRA ÖDENDİ 

2006-2020 döneminde 905.2 milyar lira faiz ödemesi yapıldığını, bu rakama yaklaşık 200 milyar lira daha eklenerek bu yıl yaklaşık 1.1 trilyon liraya çıkacağını belirtiyor.

Bingöl iddialarını şöyle sürdürüyor: Hazine ve Maliye Bakanlığı verilerine göre, temmuzda ödenmesi gereken 57.7 milyar TL borç anapara ve faiz söz konusu. Ocak-mayıs döneminde yapılan faiz ödemesi 69.7 milyar TL. Bu rakamlar dehşet... (sözcü)