ÖNEMLİ İDDİA: DEMİRÖREN 20 ARALIK GÜNÜ DOLAR BOZDURDU, SERVET KAZANDI

20 Pazartesi günü dolar şok biçimde düşerken kimlerin servetine servet kattığı tartışılmaya devam ediyor. Bir iddiaya göre Yıldırm

20 Aralık Pazartesi günü doların 18,45'den 10,95'e inmesinin tartışmaları devam ediyor... 

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, 20 Aralık günü hükümete yakın  Demirören'in topluluğunun dolar bozdurduğunu iddia etti. 

Demirören Grubu ve 5 şirketin döviz bozdurduğuna ilişkin kesin bilgi elde ettiğini söyleyen Başarır "20 Aralık'ta Demirören Grubu ve 5 şirket, bunlar 19-20 Aralık günü çok büyük miktarda dolar bozdurduğunu, 3-4 gün içerisinde de tekrar döviz aldığını biliyoruz. Ziraat Bankası'na Halk Bankası'na Vakıfbank ve diğer bankalarla bizzat görüşmek istedim, bilgi vermediler" dedi.


'750 milyon dolarlık borç 400 milyon dolara kapatılmıştır'
Demirören Grubu'nun döviz bozdurarak yaklaşık 6 milyar dolar kar elde ettiğini belirten Başarır "Beş tane şirket, Yıldırım Demirören, 19-20 Aralık'ta dövizini 18 liradan satmıştır. 10,30'a düştüğünde de bu şirketler döviz almıştır. Yani 10 milyar dolar bozduran bu şirketlerin yaklaşık 16 milyar doları olmuştur" dedi.

Başarır bu konuda açıklamalarını şöyle sürdürdü: 

"Bu para yetim, çiftçi, işsiz gençlerimizden, 84 milyondan çıkmıştır. Bu şekilde Demirören Grubu'nun Ziraat Bankası'na olan 750 milyon dolar borcu 400 milyon dolar civarında kapatılmıştır."