Nureddin Nebati ile Şahap Kavcıoğlu'nun arasında faiz politikaları bozdu.

Merkez Bankası yarın yeni faiz kararı için toplanacak. Toplantı öncesi gündeme çok önemli bir iddia geldi. Dünya gazetesi yazara Alaattin Aktaş, Ankara'da Nureddin Nebati ile Şahap Kavcıoğlu gerginliğini duymayanın kalmadığını belirtti.

Merkez Bankası ve Hazine koridorlarında bu iddia konuşuluyor. İddiaya göre Hazine Bakanı Nureddin Nebati ile Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu arasında bir gerginlik yaşandığı belirtiliyor. 

Dünya yazarı Alaattin Aktaş, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ile Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu arasında Faizle ilgili yaklaşımlarının farklılığı yüzünden tartışma yaşandığı belirtiyor. 

Aktaş, bugünkü köşe yazısının ilgili kısmında "Ankara’da Maliye Bakanı ile Merkez Bankası Başkanı’nın arasının limoniden öte çok açık olduğunu duymayan kalmadı" dedi.

Nebati’nin Londra’da yaptığı toplantılarda yanında Kavcıoğlu’nun bulunmamasının gerginliğin tipik işaretlerinden birisi olduğunu aktaran Aktaş, şunları yazdı:

" Bakan Nebati’nin politika faizinin önemini yitirdiğine ilişkin sözleri, üstelik bunu “başarmış olmak gibi” lanse eden yaklaşımı acaba Merkez Bankası’nda bir rahatsızlık oluşturmuş mudur? Politika faizi önemsiz hale getirilince ve bu açık açık söylenince Merkez Bankası bundan rahatsızlık duymuş mudur? Nebati ile Kavcıoğlu’nun arası, bu yüzden mi pek sıcak değildir? Nebati’nin Londra seyahatinde Merkez Bankası Başkanı’nın bulunmaması da zaten bu sorunun büyüklüğüne ilişkin tipik işaretlerden biridir.

Yoksa iki isim arasında, hani pek ihtimal vermiyoruz ama, faizle ilgili yaklaşımlarının farklılığı yüzünden mi anlaşmazlık doğmuştur?

Ne bilelim; acaba yarınki toplantıda Nebati faizi indirmek istemekte ama Kavcıoğlu buna karşı mı çıkmaktadır? Ya da tersi midir? Veya Merkez Bankası faiz artışı istemekte, bu yüzden mi sorun yaşanmaktadır?

Tüm varsayımlar anlamsız. Faiz konusunda Cumhurbaşkanı Erdoğan ne derse o olur, bu kadar!"

Etiketler
Yorumlar
Piyasa Özeti
BIST 100 4.827,09 %1.58
Dolar 18,821 %0.11
Euro 20,578 %0.17
Gram Altın 1.156,24 %0.06
Brent Petrol 81,830 %-0.29
Bitcoin 23.431,02 %0.00