New York borsası perşembe kapanışını pozitif tamamlamayı başardı.

Endeksler, ABD Merkez Bankası (Fed) yetkililerinin "şahin" açıklamaları ve hayal kırıklığı yaratan ekonomik verilere rağmen tahvil faizlerinin 2 haftanın en düşük seviyesine gerilemesiyle pozitif bir seyir izledi.

Tahminlerden daha zayıf gelen veriler ve Federal Rezerv yetkililerinin yenilenen şahin tonu ekonominin resesyona doğru gittiğine dair endişeleri artırırken ABD hisse senetleri gün içerisinde dalgalı bir şekilde işlem gördü.

İşsizlik başvuruları beş haftanın en yüksek seviyesi yakınlarında seyrederken, ABD’de imalat ve hizmet faaliyetleri Haziran ayında gerileyerek tahminlerin gerisinde kaldı.

Güne pozitif başlayıp seans ortasında negatif bölgeyi test eden ABD endeksleri gün sonunda tekrardan değerlenerek günü sonlandırdılar.

Dow Jones endeksi 200 puana yakın değer kazandı ve yüzde 0,64 artışla 30.677,36 puana çıktı. S&P 500 endeksi yüzde 0,95 artarak 3.795,77 puana ve Nasdaq endeksi yüzde 1,62 kazançla 11.232,19 puana yükseldi.

Avrupa endeksleri de haftanın son gününe değer kaybederek geldi. Euro Stoxx 50 endeksi %0.82, FTSE100 endeksi %0.97 ve DAX endeksi %1.76 oranında değer kaybetti.

Bugün piyasalar Almanya’da IFO beklentilerini ve ABD’de ise Michigan üniversitesi güven endeksi verileri ve yeni ev satışları takip edilecek.

Etiketler
Yorumlar