New York borsası günü negatif kapattı

22 Haziran 2022 Çarşamba günü majör Avrupa endekslerinde satışlar görülürken ABD endekslerinde kapanışa doğru gelen satışların etkisiyle zayıf kapanışlar izlendi. ABD borsaları gün içinde Powell'ın açıklamalarıyla yükselişe geçmişti.

New York borsası, ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell'ın ekonomide resesyonun bir olasılık olduğuna dair açıklamaları sonrası günü düşüşle tamamladı.

Yüksek enflasyon ile mücadele kapsamında merkez bankalarının sıkılaştırma adımlarına devam edecek olması ve global resesyon kaygıları risk iştahını baskılamaya ve volatilite yaratmaya devam etti.

Kapanışta Dow Jones endeksi yüzde 0,15 azalışla 30.483,13 puana geriledi.  S&P 500 endeksi yüzde 0,13 azalarak 3.759,89 puana ve Nasdaq endeksi yüzde 0,15 azalışla 11.053,08 puana indi.

Avrupa tarafında ABD’den sonra İngiltere’de de yıllık %9,1 ile son 40 yılın en yüksek enflasyon rakamının görülmesi ve Powell’ın açıklamaları satış baskısı yarattı. 

Bugün ABD veri takviminde cari denge, haftalık işsizlik başvuruları, devam eden başvurular, hizmet ve üretim PMI verileri açıklanacak.

Etiketler
Yorumlar