New York borsası enflasyon verisi sonrası dört günlük yükselişe ara verdi günü sert düşüşle kapattı.

ABD'de ağustos ayı enflasyonunun tahminlerin üzerinde üzerinde gelmesi New York borsasında depreme neden oldu. Üç ana endekste (Fed) agresif faiz artırımlarına devam edeceğine yönelik beklentileri artırtmasıyla, gün boyu negatif bir seyir izledikten sonra günü yüzde 5,4 varan kayıplarla kapattı.

ABD borsalarında dün açıklanan ağustos ayı enflasyon verileri ve onun etkileri takip edildi.  Ağustos ayında enflasyonun, beklentilerin aksine, artış göstermesi ve çekirdek enflasyonun beklentinin iki katı artış göstermesi tahvillerde sert satışları beraberinde getirdi.

Fed’in gelecek hafta yapılacak toplantıda faiz artışını 75 baz puan yapacağına dair beklentiler kesinleşirken, Kasım ve Aralık toplantılarında yapılacak faiz artışlarına dair beklentilerde de artış gerçekleşti.

Enflasyon verisiyle birlikte 13 Eylül Salı günü majör Avrupa ve ABD endekslerinde sert satışlar izlendi. ABD’de beklentinin üzerinde açıklanan enflasyon verileri, yüksek faiz artışı beklentilerini tetikledi. Endekslerde dört gündür süren yükselişin tersine dönmesiyle S&P500 endeksi bir kez daha 4000 seviyesinin altına çekildi. Nasdaq gün içinde %5,4 gerileyerek Mayıs ortasından bu yana, en sert gün içi düşüşünü kaydetti, S&P ise %4,3 kayıpla kapanarak 11 Haziran’san bu yana en büyük günlük kaybı kaydetmiş oldu.

Üç ana endeks de Haziran 2020'den bu yana en kötü günlük performansını kaydetti.

Ülkede Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), ağustosta aylık bazda beklentilerin aksine yüzde 0,1 artarken, yıllık bazda yüzde 8,3 olarak yavaşlasa da tahminlerin üzerinde kaldı.

 

Alış
Satış
Değişim 33.0999%
Son Değer 3179.99
En yüksek 3180.11
En düşük 3129.74
Haftalık Değişim -3.1338%
Aylık Değişim 0.1559%
Yıllık Değişim 71.1834%
Etiketler
Yorumlar