New York borsası, Avrupa Merkez Bankası kararıyla artıya döndü

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell'ın "şahin" tondaki açıklamaları ve Avrupa Merkez Bankasının (ECB) tarihi faiz artırımına gitmesi sonrası güne düşüşle başlayan endeksler, gün içinde finans ve sağlık şirketlerinin hisselerinden gelen destekle yönünü pozitife çevirdi.

FED Başkanı’nın şahin yorumları agresif bir faiz artışı geleceği konusunda endişeleri yükseltirken gün içerisinde karışık seyreden ABD endeksleri gün sonunda pozitif olarak kapanış yaptı. 

S&P500 %0,66, Dow Jones %0.61, Nasdaq %0,60 oranlarında yükseldi. Dow Jones endeksinde finans %1,22 ile en çok yükselen sektör olurken iletişim servisleri %0,08 ile en çok değer kaybeden sektör oldu. S&P 500 endeksinde yer alan 11 sektörden sadece 3’ü değer kaybetti. Finans %1,74 ve sağlık %1,77 oranında primlenerek en iyi performansı sergileyen sektörler olurken iletişim servisleri %0,44 ile en çok düşüş yaşayan sektör oldu. 

Avrupa Merkez Bankası dün beklentiye paralel olarak 75 baz puan faiz yükseltirken Avrupa endeksleri Almanya hariç artıda kapattı. DAX endeksi günü %0.09 düşüşle 12.904 seviyesinden sonlandırdı.  FTSE 100 endeksi %0,33 değerlenerek günü sonlandırdı ve en çok primlenen sektör %1,23 ile bilgi teknolojileri oldu. En yüksek kayıp ise %1,31 ile gayrimenkul sektöründe yaşandı.

Dün açıklanan ekonomik veriler arasında ABD işsizlik başvuruları 235.000 beklenirken 222.000 olarak açıklanarak üst üste dördüncü hafta düşüş yaşarken Mayıs’tan bu yana en düşük seviyesine geriledi ve resesyon endişelerine rağmen işçilere yönelik talebin sağlıklı kaldığına işaret etti. ABD’deki Mortgage oranları ise üst üste üçüncü hafta tırmanarak 2008’den bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.

Bugün Çin tarafında ÜFE ve TÜFE verileri yakından izlenilecek olup ABD tarafında Temmuz ayı son revize toptan satış verileri takip edilecek.

Etiketler
Yorumlar