Müteahhitlerin çimento fiyatlarını eylemle protesto ettiği ortamda gelen tahmin korkutuyor

İnşaatta artan maliyetler yakın zamanda vatandaşın cebini yakmaya başlayacak. Sektör temsilcileri uyardı, konutta fiyat artışları yüzde 100 oranında artabilir.

İnşaat sektöründen gelen sinyaller korkutmaya başladı. Sektörde artan maliyetler tartışma konusuyken uzmanlar önümüzdeki günlerde konut fiyatlarında yüzde yüze varan artışların görülebileceği konusunda uyarıyor. 

İnşaat sektöründe krize neden olan çimento fiyatları ve diğer temel girdi ürünlerindeki yükseliş konut üretim maliyetlerini artırdı. İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, bugüne kadar bir şekilde kârlarından feragat ederek yansıtamadıkları maliyet artışlarını, artık 2021 yılında konut fiyatlarına yansıtmak zorunda kaldıklarını söyledi.

İnşaat maliyet endeksindeki artış rekor kırıyor. TÜİK tarafından açıklanan 2021 yılı Temmuz ayı inşaat maliyet endeksinde artış oranı yüzde 56.42 seviyesine yükselirken, işçilik endeksi de yıllık bazda yüzde 21,18 arttı.

Maliyetlerdeki hızlı artışın konut fiyatlarına yansımasının ise yüzde 100 olarak yansıması bekleniyor. 

Halihazırda artışı yüzde 50 oranında fiyatlara yansıttıklarını belirten Durbakayım, “Ardı arkası kesilmeyen bu artışlardan dolayı fiyatlarda yıl sonuna kadar yüzde 40’ları aşan yeni yükselişler olabilir. Böylece toplam artış yüzde 100’ü bulur.” dedi.

Maliyet kaynaklı fiyatlar artarken, müteahhidin yeni projeye başlama iştahının azaldığını söyleyen Durbakayım, “Konut azlığından dolayı da fiyatlarda artış olabilir. Dolayısıyla devletin çimento, beton ve demir fiyatlarına karşı önlem alınması ve faizi düşürmesi lazım. Demirin tonu 7 bin TL’ye geldi. Artık bu noktada inşaatçının yapacağı bir şey kalmadı.” diye konuştu.

Kaynak: Leyla İlhan / Dünya 

Etiketler
Yorumlar