Merkez Bankası'nın TL'yi korumak üzere aldığı kararlar sonrası şirketler yeni tedbirlere yöneldi.

İhracatçı şirketler TL ile sözleşme zorlamalarına yeni formüller arıyor. Şirketler merkezin tedbirlerini hammadde stokuyla deliyor. Bu da diş ticaret açığını rekor düzeye çıkarıyor.

Hammadde şirketleri Merkez Bankası'nın  “döviz tedbirleri” ve TL ile sözleşme zorunluluğuna karşın döviz bozdurmak istemiyor. Firmalar şimdi “arka kapı” formül arayışında

Hammadde ihtiyacı olan ihracatçı, yatırım ve işletme sermayesi ihtiyacı için başvurduğu kredileri almakta zorlanıyor. Merkez Bankası’ndan fedakârlık bekleyen ve süreci yeniden gözden geçirmesini isteyen ihracatçılar, döviz bozdurmamak için hammadde stokuna yöneldi. Bu durum ithalatı artırıp dış ticaret açığını rekor seviyeye çıkardı.

Dünya gazetesinde yer alan habere göre tüm bu gelişmelerin ardından hammadde şirketleri de yeni bir formül buldu; iç piyasada TL ile sözleşme yapma zorunluluğuna karşın, yurt dışında kağıt üzerinde şirket kurarak, ürünlerini bu şirketler üzerinden Türkiye’ye getirmeye başladı. Şirketler, “Ürünü dövizle yurda getiriyoruz. Millileştirme için tüm vergilerini ödüyoruz. İç piyasada TL ile sözleşme zorunluluğu var. Kur oynaklığından dolayı müşterilerimizle anlaşma yapmakta zorlanıyoruz. Yüzde 3-4 olan karımızı da kurdan dolayı kaybetmek istemiyoruz” düşüncesi ile bu modele yöneldi.

Avrupa’nın birçok ülkesinden fatura kesen firmalar, hammaddeyi Türkiye’ye yurt dışındaki şirketleri üzerinden getirdikleri için kazançlarını da yurt dışına çıkarmış oluyor. Kısacası, Hazine, Maliye Bakanlığı ve Merkez Bankası’nın aldığı kararlar hem üreticiler hem de ihracatçılar nezdinde karşılık bulmuyor.

 

Kaynak : İmam GÜNEŞ / Dünya 

Etiketler
Yorumlar