Merkez Bankası'nın faiz kararını 5 dakika geç açıklaması tepki toplamaya devam ediyor.

Perşembe günü açıklanan faiz kararı 5 dakika gecikmeli olarak duyuruldu. O arada dolar ve borsadaki hızlı iniş ve çıkış "manipülasyon" iddialarını gündeme getirdi. Muhalefet işin peşini bırakmıyor.

Pek rastlanmayan bir durum olunca gürültüsü de fazla oldu. Merkez Bankası aylık faiz toplantısı saat 14:00'da internet sitesi üzerinden açıklanır. Ancak perşembe günü yapılan son toplantıda alınan 100 baz puan indirim kararı siteye 5 dakika geç yüklendi. Piyasalarda öncesinde başlayan hareketle gecikme birleşince iddiaların ardı arkası kesilmedi, tepki de yüksek oldu. 

İddialar kararın önceden dışarı sızdırıldığı ve bunun bilen kişilerin o süre zarfında işlem yaparak yüzde 7 civarı kâra imza attıkları yönünde. Özellikle sosyal medyada dile getirilen iddialar arasında, olası bir sabit tutma kararını önceden öğrenildiği ve buna göre satışların yapıldığı bununda düşüşü neden olduğu öne sürüldü. Son dönemde faiz kararının açıklanmasının hemen öncesinde kurda sert hareketler yaşanıyor. Bu oynaklıklar iddialara dayanak oluştururken Merkez Bankası “Kararı banka içinde hiç kimse son dakikaya kadar öğrenemez, sorun teknik, kararı önceden kimse bilemez” açıklaması yaptı.

CHP Sözcüsü Öztrak “Yaşananlar sıradan değil. Normal bir ülkede bu gecikme bile tek başına ciddi soruşturma sebebi” dedi. Öztrak da 5 dakikalık gecikmeye dikkat çekerek “Yine büyük bir rezalete şahit olduk. Erdoğan’ın ‘kitabını yazdım’ dediği ekonomide Türk Lirası manipülatörlerin, spekülatörlerin elinde oyuncak edildi” dedi.

Gelecek Parti Başkanı Davutoğlu “Oynaklık birtakım aktörlere kaynak aktarıldığına dair şüpheleri akla getiriyor” dedi. Davutoğlu “Asya piyasalarında gerçekleşen ilk işlemlerde dolar 10.9 TL üzerine çıkmışken karar öncesi yapılan satışlar ile 10.5 seviyelerine kadar indiyse de şimdi 11 liranın üzerini gördü. Bu oynaklık artık birtakım aktörlere kaynak aktarıldığına dair şüpheleri akla getiriyor. Kurun son bir haftadır gösterdiği performans, akıllara karar önceden sızdırıldı mı sorusunu da getiriyor. ” ifadelerini kullandı. 

Birçok ekonomist ve siyasiler kararın neden geç açıklandığını sorguladı. Hatta bazı yorumlarda ‘5 dakikada kim ne kadar kazandı veya kazandırıldı’ soruları soruldu. Ekonomist Özgür Demirtaş “Kedi mi girdi bilgisayara?” eleştirisini yaptı.

Ekonomi yazarı Alaattin Aktaş ise “Bu indirim bizim için çerez sayılır, başımızın üstünde yeri var! Onu anladık da şu 5 dakikalık gecikmeyi çözemedik. Ne oldu; MB’de elektrik mi kesildi, internet mi gitti, metni yazacak sekreter yemekten mi dönmedi; yoksa PPK üyeleri masa altından birbirine tekme mi attı” dedi.

TCMB’nin faiz kararı sonrası sosyal medya hesabından suç duyurusunda bulunacaklarını açıklayan Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, “Merkez Bankası Başkanı ve PPK Üyeleri hakkında Kanunun kendilerine verdiği görevleri yerine getirmeyerek Türk Lirası’nda değer kaybına ve dolayısıyla milletin ve memleketin fakirleşmesine sebep oldukları için suç duyurusunda bulunacağız. Memleket sahipsiz değildir” ifadelerine yer verdi.

Karar sonrası reel sektörden ilk açıklamayı yapan İstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekib Avdagiç “Piyasa dinamikleri ile TCMB faizi arasındaki bağ giderek zayıflıyor. İş dünyası için asıl konu öngörülebilirliktir. Kur, faiz ve enflasyonun bir dengeye kavuşturulması ve iş dünyasının ‘fiyatlayamama’ sıkıntısından kurtarılmasıdır.”

Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Simone Kaslowski “Her şeyden önce ülke olarak fakirleşiyoruz. Merkez Bankası esas hedefini unutmamalı.”

Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) Başkanı Orhan Turan, döviz kuru artışı maliyetlere yansıdığını belirterek “Bir sene önce yüzde 7,5 ile borçlanıyorduk, şimdi yüzde 20 ile borçlanıyoruz. Bizim artık faizi ve enflasyonu indirmekle uğraşacağımıza risklerini azaltmaya odaklanmamız lazım.”

Ekonomist Timothy Ash şu yorumu yaptı: “TCMB 100 baz puan indirdi. Lirayı gerçekten tehlikeye atan, kelimenin tam anlamıyla çılgınca hareket.

Bloomberg’in kararı yayınlamasında garip gecikme. Saraydan son dakika müdahalesi mi oldu?” Ekonomist Yalçın Karatepe de “MB faizleri 100 baz puan indirerek Cumhurbaşkanı Erdoğan ile aynı yerde durduklarını ilan etmiş oldu. Dolar üç günde yüzde 10 büyüdü” mesajını verdi.

Kaynak: Karar gazetesi 

 

Etiketler
Yorumlar