Merkez Bankası'nın aralık ayında bir kez daha faiz indirimi yapması bekleniyor.

Son 3 toplantıda 400 baz puan faiz indiren Merkez Bankası Aralık ayında faiz indirir mi? JPMorgan'a göre Aralık ayında 100 baz puan daha indirim yapılacak.

Türk lirasının kırılganlığını artıran ve ekonomiye olan güveni düşüren faiz indirimleri aralıkta da devam edecek Merkez Bankası'nın açıklamalarında yer alan verilere göre yıl sonu için faizin yüzde 14 olması öngörülüyor. 

Merkezin faizi indirmesini değerlendiren JPMorgan, piyasalardaki oynaklığa rağmen faiz indiren bankanın, aralık ayı içinde faiz indirim sinyali erdiğini düşünüyor. 

"Merkez Bankası'nın bir kez daha enflasyonda son dönemde yaşanan yükselişin arkasında arz taraflı "geçici" faktörlerin olduğunu savunarak, politika faizini 100 baz indirerek yüzde 15'e çekti" ifadelerini kullanan JPMorgan, "Bu bizim beklentilerimize ve piyasanın ortak görüşüne paralel bir adım oldu. Fiyat baskısının yüksek, yıllık enflasyonun artışta, iç talebin güçlü ve politika kredibilitesinin kötü olduğu ortamda ciddi parasal gevşeme görmek ilginç oldu. TCMB'nin bu kararının talep öncülüğündeki fiyat baskılarının zayıf bir lira yolu yolu yeni maliyet temelli baskılara yol açmasından ve daha güçlü enflasyon bekleyişleri yolu ile güçlü bir enflasyon ataleti oluşturmasından endişe ediyoruz" dedi.

Kısa vadede son politika adımlarını ekonomik temellere oturtmanın çok zor olduğunu ifade eden JPMorgan, para politikası görünümü konusunda tahminler yapmanın da daha zor hale geldiğini vurguladı.

TCMB'nin yüksek enflasyon için geçici arz taraflı sıkıntıları suçladığını belirten JPMorgan, PPK kararı sonrası yapılan açıklamadaki ifadelerinin TCMB'nin faiz indirimlerine ara vermeden önce aralık ayında nihai bir faiz indirimi planladığına işaret ettiğini de öne sürdü.

Etiketler
Yorumlar