Merkez Bankasından borç alanlar; yüksek karla hazineye borç veriyor

Merkez Bankası faizi 500 baz puan indirirken; Hazine ise 900 baz puan artırdı.

Merkez Bankası faiz oranını yüzde 14 olarak açıklarken Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın yüzde 26.34'ten borçlanmasını ünlü ekonomist Kerim Rota değerlendirdi. 

Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı, ekonomist Kerim Rota Merkez Bankası ve Hazine arasındaki faiz uyumsuzluğunda bankaların büyük karlar yaptığını belirterek şu açıklamaları yaptı:

"Merkez Bankası Eylül ayından başlayarak politika faizinde indirime gitmeye başladı. Merkez'in 500 baz puanlık faiz indiriminden sonra Hazine’nin 5 yıl vadeli borçlanma faizini, 4 ayda yüzde 17’lerden yüzde 26’lara çıkararak yaklaşık 900 baz puanlık sert sıçrama kaydetti. Yani 1 milyarlık borçlanma yapıldığında ana faizin üstüne 90 milyon lira ek faiz verilecek. Bu durum önümüzdeki ayların ihalelerine de yansıyacak. Bu akıl kari bir iş değil" diyerek uyardı.

Bankaların vatandaş yerine Hazine'ye kredi vermesi daha karlı
"Normalde bir merkez bankası faiz indirimi yaptığında orta ve uzun vadeli faizlerin de onu takip etmesi gerekir. Ancak burada yanlış bir adımla enflasyon beklentilerinin bozulduğu ve TCMB’nin itibarı olmadığı için orta ve uzun vadeli faizlerin tam ters yönde hareket ettiğini" belirten Kerim Rota "Bu durumda bankaların vatandaşa ve ya işletme sahiplerine kredi vermektense Hazine'ye kredi vermeyi tercih ettiğini" ifade etti. Rota, "TCMB'den yüzde 15 faiz oranı ile kısa vadeli borçlanan bankalar için Hazine'ye yüzde 26,36 faizle borç vermenin kârlı olduğunu ancak orta ve uzun vadede büyük risk alındığını ve ciddi zarar olasılığının da olduğunu" dile getirmişti.(halktv.com.tr) 


Orta ve uzun vadeli faizlerin yüksek olmasının TCMB'nin kısa vadeli faizlerinin de ileride yükselebileceğine işaret ettiğini belirten Rota, "5 yıllık tahvilde faiz yıl sonunda yüzde 26'ya gelmişti. Bu durum Hazine'nin boçlanmasına henüz yansımamıştı. Bugün gerçekleştirilen ihale ile yüzde 26 faizden borçlanma gerçekleştirildi. Enflasyon arttıkça bankaların elindeki enflasyona endeksli tahvillerin getirilerinin de arttığını ve bankaların bu yolla kârlılıklarını artırabildiğini" de ifade etti.