Merkez Bankası'ndaki gelişme piyasaların odağında yer alırken kurdaki yükseliş dikkat çekiyor

Piyasalar yoğun bir haber akışı ile güne başladı. "Kurdaki yükseliş ve enflasyon endişeleri borsada nasıl yankı bulur?" sorusu yatırımcıların gündemine yerleşti. Uzmanlar negatif açılış beklerken 1400 üzerinde tutunma çabasının öne çıkacağını belirtiyor.

Enflasyon endişeleri, çip krizi ve IMF'nin büyüme beklentilerini aşağı çekmesi Asya piyasalarını negatif etkiledi. Bugün ise Çin'in enflasyon verisine olumlu tepki vermesi sonrası Asya piyasaları pozitif. ABD endeks vadelileri alış ağırlıklı bir seyir izliyor.

Dow Jones vadelileri yüzde 0.4, S&P 500 vadelileri yüzde 0.4 ve Nasdaq vadelileri yüzde 0.6 artışla seyrediyor.

Küresel piyasalar dün ABD enflasyon verisine odaklandı. Beklentilerin üzerinde gelen veriler piyasaların dikkatini bir kez daha enflasyona çevirdi. TÜFE'yi tedarik ve lojistik sıkıntıları, hammadde sıkıntısı, yüksek emtia fiyatları enflasyonu yukarı çekti. Yüksek enflasyon endişeleri küresel piyasalarda devam edecek gibi görünüyor.

BİST100 endeksi ise küresel piyasalara paralel yatay başlangıç yaptığı günü ekside tamamladı. Açılışın ardından hızlı alımlarla 1432 seviyesini görse de ABD enflasyonu ile negatife döndü.  Endeks kur baskısı ile birlikte günü hafif satıcılı olarak 1.414 seviyesinden tamamladı.

Dün gün boyu hareketli olan kur tarafında ise rekorlar peş peşe geldi. gün içinde 9,10 lira seviyesine geçen kur gece Merkez Bankası'ndaki görevden almalarla 9,18 lira rekoru geldi.

Günün açılışında ise bir miktar sakinleşen dolar daha 9,16 lira civarında yatay bir görüntü veriyor. Euro ise bu sabaha 10,63 TL'den başladı. Gram altın 527,888 liradan alıcı buluyor. 

Uzmanlara göre Fed yetkililerinin tutanaklarda çıkan ve Kasım ayı ortalarında başlamasında hemfikir oldukları tapering açıklamaları ve TCMB güverörlerindeki değişiklikler Borsa İstanbul'da satış baskısı yaratabilir. 

Bu gelişmelerle güne başlayacak olan BİST 100 endeksinde satıcılı bir seyir bekleniyor. Uzmanlar endeks için yaptıkları yorumlarda 1.400 seviyesi üzerindeki kapanışları pozitif havanın devamı için önemli görüyor. 

Kısa vadede küresel büyüme belirsizlikleri, stafflasyon endişeleri, enerji tedarik sorunları, fiyatlamalara etki etmeye devam ediyor. Endekste 1.425-1.435 bölgesi üzerine geçilmeden şimdilik gelebilecek yükselişlerin geçici nitelikte tepki yükselişi olmaya devam edebileceği belirtiliyor. 

Bugün piyasaların yönü açısından ABD Merkez Bankası ve Avrupa Merkez Bankası yetkililerinin konuşmaları önem taşıyor. Veri tarafında ise yurt içinde haftalık para ve banka istatistikleri, yurt dışında ABD'de Üretici Fiyat Endeksi'nin izleneceğini kaydetti.

 

Yorumlar