Merkez Bankası yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 29,75 oldu.

Tüketici fiyatlarında artış beklentisi artarak devam ediyor. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Piyasa Katılımcıları Anketi sonuçları açıklandı. Buna göre yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 29,75 oldu.

Merkez Bankası, yıl sonu enflasyon ve dolar beklentisini açıkladı. TCMB Piyasa Katılımcıları Anketi'nde yıl sonu tüketici enflasyonu (TÜFE) beklentisi yüzde 29,75 oldu.

Banka’nın reel sektör ve finansal sektör temsilcileri ve profesyonelleri ile yaptığı ocak ayı Piyasa Katılımcıları Anketi’nde 12 ay sonrası enflasyon beklentisi ise yüzde 25,37 olarak kaydedildi. Ankette yıl sonu dolar/TL beklentisi 16,13 oldu.

Buna göre enflasyon ve kurda yükseliş beklentisi devam ediyor. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati bugün yaptığı açıklamada Haziran 2023'te enflasyonda tek haneli rakamların görüleceğini beklerken anket sonuçlarına göre 24 ay sonrasına ilişkin enflasyon beklentisi yüzde 14,41'den yüzde 15,54'e yükseldi. 

Ankette TCMB bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı cari ay sonu beklentisi ise bir önceki anket döneminde yüzde 14,53 iken, bu anket döneminde yüzde 14 olarak gerçekleşti.

Etiketler
Yorumlar