Merkez Bankası kurdaki oynaklık sonrası açıklama geldi.

Merkez Bankası gün boyu yaşanan gelişmeler sonrası açıklamada bulundu. Bankanın internet sitesinde yer alan açıklamada "Merkez Bankası'nın dalgalı kur rejimi altında kur seviyesine ilişkin bir taahhüdü yoktur" denildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu'nun görüşmesi sonrası Merkez Bankasından kurda yaşanan oynaklıkla ilgili önemli bir açıklama geldi. 

Merkez Bankası'dan yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı. 

"Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının uygulanmakta olan dalgalı kur rejimi altında kur seviyesine ilişkin bir taahhüdü yoktur. Döviz kurları, serbest piyasa dinamiklerince arz ve talep koşullarınca belirlenmektedir. Merkez Bankası belli koşullar altında kalıcı yön amacı taşımadan sadece aşırı oynaklığa müdahale edebilmektedir. Döviz piyasalarında gerçekçi olmayan ve iktisadi temellerden tamamen uzak, sağlıksız fiyat oluşumları gözlemlenmektedir.

Şirketlerimiz ve vatandaşlarımızın aşırı oynak piyasa koşullarında iktisadi temellerden tamamen uzak değerlerden işlem yaparak olası kayıplara karşı uyarılması lüzumu üzerine bu açıklamaya gerek duyulmuştur.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

Etiketler