Merkez Bankası enflasyondaki artışın gıda fiyatlarından kaynaklandığını belirtti

Merkez Bankası ağustos ayı enflasyon oranlarını değerlendirdiği fiyat gelişmeleri raporunu yayınladı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası beklentileri aşan ağustos ayı enflasyon oranlarını yorumladı. 

Banka tarafından yayınlanan Fiyat Gelişmeleri raporunda, enflasyonun ağustos ayında yüzde 19,25 seviyesine çıkışının gıda fiyatlarındaki artıştan kaynaklandığı belirtti. 

Yüksek gelen enflasyona rağmen çekirdek enflasyon göstergelerinin yıllık enflasyonda yavaşlamanın kaydedildiği belirten raporda şu ifadeler yer verildi: 

"Tüketici fiyatları Ağustos ayında yüzde 1,12 oranında artmış, yıllık enflasyon 0,30 puan yükselişle yüzde 19,25’e ulaşmıştır. Bu gelişmede, gıda fiyatlarındaki artış eğilimi belirleyici olurken, çekirdek enflasyon  göstergelerinin yıllık enflasyonunda yavaşlama kaydedilmiştir.

Gıda enflasyonundaki yükselişte taze meyve ve sebze fiyatlarının etkisi belirgin olurken; dünyada ve ülkemizde etkili olan tarımsal kuraklık tüketici gıda fiyatlarını olumsuz yönde etkilemektedir. Bu dönemde Türk lirasında yakın dönemdeki görünüm ve otomobillerdeki ÖTV matrah artırımı düzenlemesine bağlı olarak dayanıklı tüketim malı fiyatları ılımlı bir seyir izlemiş, bu gelişmenin yansıması ile temel mallarda yıllık enflasyon gerilemiştir.

Hizmet yıllık enflasyonu ise lokanta-otel grubunun öncülüğünde sınırlı bir oranda yükselmiştir. Ağustos ayında uluslararası petrol fiyatları gerilerken, başta tarımsal ürünler olmak üzere enerji dışı emtia fiyatları tekrar yükselmiştir. Bu doğrultuda, Türk lirasındaki kısmi değerlenmeye karşın, üretici fiyatlarındaki aylık artış eğilimi ara malları ile elektrik ve doğalgaz gibi enerji kalemlerindeki gelişmelere bağlı olarak devam etmiştir.  Bu görünüm altında, B ve C göstergelerinin yıllık enflasyonları gerilerken, göstergelerin yakın dönem eğilimlerindeki yüksek seviyeler korunmuştur."

Etiketler
Yorumlar