MERKEZ BANKASI 23 EYLÜL'DE FAİZLERİ İNDİRMEK İÇİN Mİ HAMLELER YAPIYOR?

Merkez Bankası 23 Eylül'de faizleri indirmek için mi, döviz türünden karşılık oranını yükseltti?

Merkez Bankası bugün süpriz biçimde kendisinde tutulması gereken döviz türünden karşılık oranını artırdı. Yani özel bankalarda döviz alarak olası döviz artışında güçlü hale geldi. 

Piyasalar 23 Eylül’de karara bağlanacak olası faiz indiriminden çekinirken, TCMB beklenmedik bir hamleyle döviz cinsinden tutulması zorunlu karşılıkları her vadede 200 baz puan artırması şaşırttı. 

"Bankaların ellerinde tuttuğu dövizin bir kısmının daha TCMB’ye devredilmesi anlamına gelen bu hareket, TL üzerindeki baskıyı azaltmaya yönelik olabilir." yorumu tartışılıyor... 

 TCMB’nin 23 Eylül’de vereceği faiz kararı ise çok önemli... Çünkü Cumhurbaşkanı faiz indirimini istiyor; piyasalar ise bu kararın döviz fiyatlarını artıracağını savunuyor. 

Ekonomi dünyasını yorumlayan bazı analistlere göre MB'nin bu hamlesi 23 Eylül'de yapılacak faiz indirimine karşı bir önlem...

Barış Soydan bu konudaki olası ihtimali şöyle özetliyor "Merkez Bankası döviz karşılık oranlarını rezervlerini güçlendirip faizi indirdiğinde yaşanacak fırtınada doları tutabilmek için artırdı."