Merkez bankalarının faiz kararı petrol fiyatlarını sert düşürdü

Petrol fiyatlarında yaşanan hızlı düşüş gözleri akaryakıt fiyatlarına çevirdi. Brent petrol yüzde 6'nın üzerinde değer kaybetti. Motorin ve benzinden indirim bekleniyor.

Geçen hafta 35 ülkenin merkez bankası faiz artışına imza atarken başta Fed'in sert faiz kararı ekonomilerde durgunluk sinyali verdi. Bu sinyal de petrol talebinin düşeceğine yönelik beklentiler fiyatları aşağı çekti. 

Brent ve ABD tipi ham petrol 121 dolar seviyelerinden 111 dolara geriledi. Bu sert düşüş, motorin ve benzin için indirim beklentilerini güçlendirdi. 

İndirim beklenmiyor

Ancak sektör temsilcileri petrol fiyatlarındaki düşüşe rağmen dolar kurundaki yükselişe bağlı olarak motorin ve benzinde indirim beklemiyor. 

Brent petrolün fiyatı faiz indirimlerinin başladığı eylül ayından bu yana yüzde 61,43 oranında artarken dolar kuru yüzde 103,76 artış gösterdi. Akaryakıt fiyatlarına gelen zam ise yüzde 300’ü aştı.

Motorin ve benzin fiyatları arttıkça devletin gelirleri de aynı oranda artıyor. Akaryakıtta ortalama litre başına 6,62 TL vergi bulunuyor. Devletin kasası KKM, GES, garanti ödemeleri, ve israfla hızla boşalırken, akaryakıttan elde edilen büyük vergilerle dengelenmeye çalışılıyor

Akaryakıt fiyatı arttıkça litre başına alınan vergi de yükseliyor. Ocak ayında motorinin litresinden 4 lira 14 kuruş vergi alınıyordu. Bugün ise alınan vergi tutarı yüzde 60 oranında yükselerek 6,62 TL oldu. 

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın yayımladığı mayıs ayı bütçe rakamlarına göre petrol ve doğalgaz ürünlerinden yılın ilk 5 ayında 28,3 milyar lira tutarında ÖTV toplandı. Aynı kalemin yılsonu bütçe hedefi de 31,5 milyar lira.

Mazota gelen peş peşe zamlar ile birlikte İstanbul'da 29.99 TL'de pompa fiyatı takılı kalırken yurt genelinde 30 lirayı devirmişti.

 

Etiketler
Yorumlar