MB, nihayet "Dijital Türk Lirası" için ilk adımı attı

Merkez Bankası, dijital para için çalışmaya başladı. Dijital Türk Lirası projesi birinci faz çalışma sonuçları 2022 yılında açıklanacak.

Geç de olsa, dijital TL için ilk adımlar atılmaya başlandı. Ancak dünyada 13 bin farklı dijital paranın olduğu düşünülürse Türkiye'nin daha çok çalışması gerekecek... 

Merkez Bankası Dijital Türk Lirası Ar-Ge kapsamında ASELSAN, HAVELSAN ve TÜBİTAK-BİLGEM mutabakat anlaşması yapıldı ve "Dijital Türk Lirası İşbirliği Platformu” oluşturuldu.

Dijital TL için Merkez Bankası içinde 'Dijital Türk Lirası Ağı' oluşturulacak. Birinci faz sonuçları, testlerin tamamlanmasını müteakiben 2022 yılında açıklama yapılacak... 

1. faz pilot uygulama çalışmaları kapsamında MB nezdinde prototip “Dijital Türk Lirası Ağı” tesis edilerek teknoloji paydaşları ile dar kapsamlı ve kapalı devre pilot uygulama testleri yapılacak.

Elde edilen sonuçlar doğrultusunda daha yaygın ve geniş katılımlı pilot testlerin gerçekleştirileceği ileri aşama fazlar yapılacak. 

KRİPTO PARALARA ALTERNATİF 

Blokzincir teknolojisi, dağıtık yapıların ödeme sistemlerinde kullanımı, anlık ödeme sistemleri ile entegrasyon gibi başlıklarda Dijital Türk Lirası Ar-Ge projesi kapsamında çeşitlilik gerektirebilecek testlerin yapılması da öngörülüyor.  

 

Etiketler
Yorumlar