Lütfü Elvan istifa edip, "görevinden affını" isteyebilir.

Lütfü Elvan Türkiye'de çok tartışılıyor ancak bugüne kadar ne kendini ne de bakanlık icraatlarını savunabildi.

Türkiye tarihinin en başarısız ekonomi bakanlarından biri olarak gösterilen Lütfü Elvan'ın Pazartesi yada Salı günü istifa edeceği yorumlanıyor...

Berat Albayrak'ın zorunlu istifasıyla bakan olan ve bugüne kadar hangi politikaları uyguladığını kamuoyuna açıklamayan; ses tonu dahi kamuoyu tarafından bilinmeyen Lütfü Elvan'ın döneminde TL yüzde 70 seviyesinde değer kaybetti. Dolardaki artışla hazineden sorumlu bakan Lütfü Elvan'ın ödeyeceği dış borç katlanarak arttı. 

Faiz indirimleri ve yükseltmelerde hiçbir fikir beyan edemeyen Lütfü Elvan'ın, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile fikir ayrılığına girmesi ise pek mümkün görünmüyor. Çünkü Lütfü Elvan'ın faiz, döviz, dış borç, maliye politikası, vergi affı vb. konularda fikir beyan ettiği bilinmiyor. 

Eski TÜİK Başkanı Birol Aydemir, "Herhalde Lütfi Bey de ya bu gece bırakır ya yarın bırakır diye düşünüyorum" beyanatını verdi. 

Lütfü Elvan, Birol Aydemir ile Devlet Planlama Teşkilatı'ndan mesai arkadaşı... Bu yüzden Aydemir'in bu demeci anlamlı bulunuyor. 

Halen, maliye, hazine, dış ticaret ve ekonomiden sorumlu bakan olan Lütfü Elvan'ın mesleği ise maden mühendisliği... 

Sosyal medyada çok kez gündem olan Lütfü Elvan istifası için bugüne kadar savunma yapan Ak Partili yada muhalif isim görülmedi. Çünkü onun bakanlığı döneminde Türk Lirası erirken; enflasyon verileri yüksek çıktı.

Berat Albayrak döneminde eritilen 128 milyar dolarlık rezerv hakkında da Lütfi Elvan'ın herhangi bir açıklama yapmaması dikkat çekti. 

Lütfü Elvan'ın hangi yöntem ile istifasını duyuracağı ise çok tartışılıyor. Zira kendisinde önceki bakan Berat Albayrak, istifasını 3 gün duyuramamış en sonunda instagramdan açıklama yapmıştı.