Kurla mücadelede ihracatçılar elde ettikleri dövizin bir bölümünün TL'ye çevrilmeleri gerekiyor.

İhracatçılar kur garantisi İstiyor. Elde ettikleri döviz gelirlerinin bir miktarının TL'ye çevirmek zorunda olmalarına karşın onlarda "kur garantisi" istiyor.

Hızla artan kurla mücadelede zorunla hale getirilen yeni tedbir ihracatçılarda kafa karışıklığına neden olurken, buna karşın kur garantisi talebi gelmeye başladı. 

Uygulamaya göre ihracatçılar, faaliyetlerinden elde ettikleri döviz gelirinin yüzde 25'lik kısmını TL'ye çevrilmesini zorunlu oldu. İhracatçılarda bu karara karşı, ileriye yönelik döviz ihtiyaçları için de kur garantisi istiyor  

Merkez Bankası (TCMB) tarafından yayımlanan İhracat Genelgesinin Ek 1'inci Maddesi Kapsamında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'na Yapılacak Döviz Satışına İlişkin Uygulama Talimatı'na göre ihracat bedeli kabul belgesine veya döviz alım belgesine bağlanan ihracat bedelinin yüzde 25'i düzenlendiği tarihteki işlem kuru üzerinden TCMB'ye satılmak üzere belgeyi düzenleyen bankaya satılacak.

TCMB'nin talimatının kapsamını ihracat genelgesine göre dolar, euro ve sterlini cinsinden İBKB veya DAB'a bağlanan ihracat bedeli dövizler olarak belirledi. Banka nezdinde Merkez Bankası adına dolar, euro ve sterlin hesaplar açılacak ve bankanın bu Uygulama Talimatı kapsamında satın aldığı dövizler saat 17.00'ye kadar TCMB'ye bildirilerek toplu bir şekilde söz konusu hesaplara aktarılacak.

Kafaları karıştırdı

TCMB tarafından yayımlanan ihracat genelgesi hem uzmanlarda hem de ihracatçılarda kafaları karıştırdı. Edinilen bilgilere göre, konuya ilişkin cevap almak isteyen ihracatçılar bankalarından "yönetmeliği bekliyoruz" cevabını aldılar. Bu cevapların ardından ihracatçıların whatsapp gruplarının gündemi bu konu oldu. Gerekli olan bilgiyi edinemeyen ihracatçılar Merkez Bankası ve Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan açıklama bekler uruma geldi. İhracatçıların en çok merak ettiği konu ise ihtiyaçları olduğu takdirde kur garantisinin verilip verilmeyeceği.

Etiketler
Yorumlar