Küresel piyasalardaki kıvılcım borsayı yaktı: BİST ikinci günde de yüzde 1,44 düştü

Borsa İstanbul'da beklenen tepki alımları yetersiz kaldı. Dolar 8,50 TL sınırına geldi. Endeks 1430 üzerinde zor tutundu.

Haftaya olumlu ve iyimser başlayan Borsa İstanbul'da 1480 seviyesinden başlayan geri çekilme iki günlük düşüşten sonra 1430 bandına geldi. 

Dünü sert düşüşle kapatan endekste bugün tepki alımları bekleyene uzmanlar karşılık bulamadı. Küresel piyasalarda beliren riskler içerde doların ateşini yükseltirken, endeksi tepetaklak düşürdü. 

Borsa yatay başladığı günü yüzde 1,44 düşüşle 1433,85 puandan kapattı. Borsadaki düşüş sırasında işlem hacminde de küçükte olsa kıpırdanma oldu. Dünü 12 milyar civarında tamamlayan endekste bugün 13 milyar liranın üzerinde işlem hacmi gerçekleşti. 

BİST'te en fazla kaybeden sektör de yine bankacılık endeksi hisseleri oldu. XBANKA günü yüzde 2,90 kayıpla tamamladı. 

Hisselere bakıldığında ise günün en fazla kaybettiren hisseleri #ORCAY, #EGEPO, #VKİNG, #IDGYO ve #IDEAS oldu. Kazandıranlar listesinin tepesinde ise #DESA, KONTR, #YEOTK #KTSKR ve #SELVA hisseleri yer aldı. 

Borsa düşerken kur tarafında gelişen ülke paraları arasında en yüksek kayıp TL'de yaşanıyor. Dolar günü kapatmaya hazırlanırken yüzde 1,30'un üzerinde yükselişle 8,4633 lirada bulunuyor. Euro 9,9967 ve gram altın ise 487,978 TL'den fiyatlanıyor. 

 

Etiketler
Yorumlar