Küresel piyasalarda risk iştahı yükselmeye devam ederken, içerde gözler dolardaki rekor serisine dönmüş durumda

Dolar/ TL yeni rekorla güne başlarken piyasalarda hafif alıcılı bir açılış bekleniyor. Açılış sonrası haftanın son günü kurdaki seyir piyasaların gündeminde olacak.

ABD piyasalarında işler yolunda gitmeye devam ediyor. ABD hisse senetleri, yeni işsizlik maaşı taleplerinde düşüş, fabrika çıkış fiyatlarındaki beklenenden düşük enflasyon ve ABD'nin en büyük dört tüketici bankası için tahminleri aşan sonuçlar göstermesiyle güçlü konumlanmalarına devam ettiler.

Çin ve Hong Kong piyasalarındaki endişeler, ABD piyasalarından gelen daha olumlu verilerle risk iştahının artmasına yardımcı oluyor.

Dolar, iyileşen ekonomi ve artan enerji fiyatları arasında ABD merkez bankasının para politikasını önceden beklenenden daha hızlı sıkılaştıracağı beklentileriyle Eylül başından bu yana yükseldi.

Küresel ekonomideki büyüme yavaşladıkça doların Euro, İsviçre frangı ve Japon yeni karşısında da değerleneceğini öngörülürken, son altı ayda yüzde 4'ün üzerinde
güçlenen dolar endeksi, dün pandemi başından bu yana ilk kez tekrar 300 binin altına düşen haftalık işsizlik başvuruları sonrası hafif düşüşle 93,88 düzeyinde işlem gördü. Eylül ayında üretici fiyatlarının beklentilerin altında yüzde 0,5 gelmesi de dolardaki düşüşte etkili oldu. 

Küresel borçlanma maliyetleri için gösterge sayılan 10 yıllık ABD Hazine tahvillerinin getirisi, salı günkü dört ayın en yüksek seviyesi 1,631'i gördükten sonra aşağı yönlü bir seyir izliyerek %1,5247 oldu. 

Yurtiçine baktığımızda ise Doların güçlü kalmaya devam edeceği, enerji ve gıda fiyatlarının da arz kaynaklı yükselişlerinin önümüzdeki günlerde de korunacağını söyleyebiliriz  Piyasaların, Merkez Bankası'nın faiz indirimlerine devam edeceği yönündeki beklentisi ise geniş perspektifte dolar TL'nin görebileceği seviyeleri iki kırımlı olarak yorumlamak gerekebilir. 

Öncelikli olarak Alt bant ana desteği olarak 8,98 seviyesini önemine dikkat çekmek isteriz. Beklentimiz deki ilk kırılım ; 8,98 - 9,23 bandı ve bu band yukarı yönlü aşıldığı takdirde ise 9,23 - 9,42 bandında salınımda bulunmasını bekleyebiliriz. 8,98 seviyesinin aşağı yönlü kırılımı piyasa tarafından ekonomi yönetimin atacağı adımlara bırakılmış durumda. Keza bu adımlar CDS priminde de, 10 yıllık tahvil faizlerinde de rahatlamaya yol açacaktır.

Kripto dünyasının merakla beklediği gelişme ise Bloomberg news de yer aldı. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'nun ilk ABD bitcoin vadeli işlem borsa yatırım fonunun önümüzdeki hafta işlem görmeye başlamasına izin vermeye hazır olduğunu yazdı.

A1 Capital 

Etiketler
Yorumlar