Küresel piyasalarda olumlu hava karamsarlığı dağıtırken içerde bu sabah alıcılı açılış bekleniyor

Borsa haftanın kapanış günü için daha olumlu bir sabaha başlıyor. Dolar 8,45 TL seviyesinde seyrederken endekste hafif alıcılı açılış bekleniyor.

Borsada iki günlük sarsıntının ardından dün yönünü yukarı döndü ve günü yüzde 1,31 oranında yükselişle 1452,67 puandan kapanış gerçekleştirdi. Borsa tarafında bunlar yaşanırken kur tarafında ise yatay bir seyir hakimdi. 

Küresel piyasalarda ise ABD borsalarında düşüş yaşanırken Asya Piyasalarında karışık seyir görüldü. 

Bu sabah ise Asya  piyasalarına Biden Xi'nin sürpriz görüşmesinin etkileri ile daha olumlu bir seyir hakimken ABD vadelilerde de aynı olumlu hava hakim. 

Yurtiçine küresel risk iştahındaki toparlanma eğilimi, kurlardaki stabil görüntü ve Bankacılık tarafında Garanti BBVA'nın 2021 yılı beklentilerini yukarı yönlü güncellemesinin oluşturabileceği olumlu etki ile endeks güne alıcı bir görüntü ile başlayabilir. Dün piyasalarda 50 günlük ortalamanın direnç olarak çalışması olumlu karşılanırken iki günlük düşüş teknik göstergeleri zayıflattığı da dikkatlerden kaçmamalı. Endekste 1444 destek haline gelirken, bu seviyenin üzeri kısa vadeli görünüm ve yükselişin 1458 ve 1465 dirençlerine devamı için önemli.

Türkiye'nin 5 yıllık CDS risk primi 365 seviyesinde bulunuyor.

Dün piyasaların gündeminde ECB faiz kararı vardı. ECB piyasa beklentileri kapsamında faizleri sabit tuttu. Banka pandemi alım programını 1,85 trilyon euroda sabit tutarken, bu program dahilindeki alımların ılımlı yavaş bir patikada yapılacağı mesajını verdi. 

Bugün, yurt içinde iş gücü istatistikleri ve dış ticaret endeksleri, yurt dışında ise ABD Merkez Bankası yetkililerinin açıklamaları, Almanya'da enflasyon, İngiltere'de büyüme, ABD'de ÜFE verilerinin takip edilecek. Avrupa Maliye Bakanları Toplantısı bugün gerçekleşecek.

Etiketler