Küresel piyasalarda kırmızılar hakimken içerde pozitif açılış bekleniyor

Küresel piyasalarda risk iştahı azalmaya devam ederken içerde trendin gücünü koruduğu belirtiliyor.

Dün 3298-3448 bandında sert volatil bir seyir izleyen BIST100 endeksinde tarihin en yüksek
işlem hacmi gerçekleşti ve günü %0.98 oranında değer kazanımı ile 3391.38 seviyesinden kapattı. 

 

Küresel piyasalarda satış 

Global piyasalarda dün, Avrupa borsaları enerji krizi gölgesinde destek paketleri etkisiyle yükseldi. ABD’de son 4 ayın en güçlü ISM İmalat PMI rakamları sonrası Fed’e yönelik agresif faiz artış bahisleri arttı. Agresif artış beklentileri dolar endeksi ve hazine tahvil getirilerinde artışa sebep olurken, getirilerdeki artış teknoloji hisselerinde baskı oluşturdu. ABD borsaları günü düşüşle tamamladı.

Bu sabah, agresif Fed beklentileriyle dolar endeksindeki yükseliş hisse senetlerine ve emtialara zarar verirken, Asya borsaları Çin’in zayıf dış ticaret verileri sonrası düşüyor. Avrupa ve ABD vadeli endeks kontratları düşerken, ABD hazine tahvil getirileri ve dolar endeksi yükseliyor. 

 

Alıcılı açılış bekleniyor 

Küresel borsalardan pozitif ayrışmanın sürdüğü bir süreç yaşanırken, yüksek işlem hacmi ile ralli havasında süren yükseliş trendi gücünü koruyor.

Bankaların hızlı yükselişiyle her gün yeni zirveler gören  BİST 100'un bu sabahta alıcılı açılış bekleniyor. Dün gün içinde yaşanan volatiliteye dikkat çeken uzmanlar kar satışları konusunda yatırımcıları temkinli olmaları konusunda uyarıyor. 

 

Alış
Satış
Değişim 33.0999%
Son Değer 3179.99
En yüksek 3180.11
En düşük 3129.74
Haftalık Değişim -3.1338%
Aylık Değişim 0.1559%
Yıllık Değişim 71.1834%
Etiketler
Yorumlar