Küresel piyasalarda enerji fiyatlarındaki artış etkili oluyor: Enflasyon endişeleriyle piyasalar geriliyor

Borsa İstanbul dünkü olumlu seyrine bugün ara veriyor. ABD vadelileri ve Asya'daki negatif seyre paralel Borsa İstanbul'da da eksi açılış bekleniyor.

BİST100 endeksi geçtiğimiz işlem gününe küresel piyasalara paralel yatay başlangıç yaptı. Açılışın ardından endekste alımlar hızlandı. Haftanın ilk günü yüzde 1,31 oranındaki yükselişle 1416 puandan kapanış geçekleşti. 

Bugüne başlarken küresel bir enerji krizinin enflasyon korkularını körüklemesi piyasaları tedirgin ediyor. ABD’de bilanço sezonu başlıyor. Asya tarafında kömür fiyatlarının yeni rekora gitmesi, Evergrande krizi öne çıkıyor. 

Dün Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Suriye merkezli açıklamaları ile Merkez Bankası Başkanı'nın sunumu doların ateşini yükselti. 9,0198 ile tarihi zirvesini gören dolar bugün de yatırımcıların odağında olacak. Güne sakin başlangıç yapan dolar 9,0146 TL seviyesinde bulunuyor.

Küresel piyasalar kırmızı görüntü verirken Borsa İstanbul'da da negatif açılış bekleniyor. 

Türkiye'nin 5 yıllık risk primi CDS bu sabah 443 seviyesinde bulunuyor. 

Gün başlarken euro 10,42 TL seviyesinde bulunurken gram altın 510,591 liradan güne başladı. Brent petrol varil fiyatı 83,630 dolardan fiyatlanıyor. 

Bugün yurt içinde sanayi üretim endeksi, yurt dışında ise Almanya'da ZEW endeksleri ve ABD'de JOLTS açık iş sayısının takip edilecek