Kurdaki sert yükseliş tüm sektörlerde olduğu gibi inşaat sektörünü de etkiledi.

İnşaat sektörü geçmişini ararken en büyük darbeyi kurdaki sert yükselişten yiyor. Maliyetler yüzde 100 artış gösterirken sektör temsilcileri şaşkın.

Alarm zilleri inşaat ve gayrimenkul sektörü için çalıyor. Artan kurlar iki sektörün üzerine 150 milyar liraya yakın bir ek yük bindirdiği belirtiliyor. İnşaat ve gayrimenkul sektörü büyük oranlarda döviz kredisi kullanıyor. Bu iki sektörün döviz gelirleri ise son derece sınırlı. 

Pandemi ile birlikte küresel piyasalarda demirden, çimentoya bir çok üründü yüzde 100'ü aşan oranda yapılan zamlar yurt içinde kurların sert yükselişiyle birleşince iki sektörde zor günler geçiriyor. 

Merkez Bankası verilerine göre, inşaat sektörünü Eylül 2021 itibarıyla yurt dışından sağladığı kredi borcu 23.3 milyar dolar, gayrimenkul sektöründe ise bu rakam 5 milyar dolar.

Her iki sektörün yurt dışı kaynaklı toplam 28.3 milyar dolara ulaşan döviz kredisi stokunun, yurt içinde bankalardan kullanılan döviz kredileriyle birlikte yaklaşık 50 milyar doları bulduğu belirtiliyor.

Merkez Bankası’nın eylül ayında aldığı faiz indirimi kararı ile hızlanan Türk Lirası’ndaki değer kaybı, hızlandı. Dolar o tarihten günümüze 3 liradan fazla değer kazandı. 

İnşaat ve gayrimenkul sektörünün döviz borcunun eylülden bu yana yaklaşık 150 milyar lira arttığı anlamına geliyor. Eğer kur uzun vadeli olarak bu seviyede kalmaya devam ederse inşaat ve gayrimenkul sektöründe kredi yapılandırma talebini artırabilir.

Nitekim, inşaat sektörü finansal borçlarının yeniden yapılandırılmasına hız vermiş durumda. 2021 yılı eylül ayı itibarıyla inşaat sektöründe toplam 41 firmanın 12.4 milyar TL büyüklüğündeki kredisi yeniden yapılandırıldı. Yeniden yapılandırmaların daha çok büyük ölçekli inşaat firmalarında yapıldığı görüldü.  34 şirketin yapılandırdığı kredinin miktarı 12.3 milyar TL oldu.

BDDK verilerine göre, inşaat sektörünün 2021 yılı eylül ayı sonu itibarıyla bankalardan kullandığı kredi büyüklüğü toplam 333,6 milyar lira, geri dönmeyen kredilerin büyüklüğü ise 33,2 milyar lira seviyesinde oldu.

Kaynak: Sözcü 

 

Etiketler
Yorumlar