Kripto paralar bir anda çakıldı kayıplar yüzde 10'u aştı

El Salvador'un Bitcoin'i resmi para olarak kabul etmesinin ardından 52 bin doların üzerine çıkması kısa sürdü. Bitcoin 46 bin dolara kadar geriledi. Kripto paralar resmen çakıldı.

Bir süredir yükseliş trendinde olan kripto paralarda çöküş yaşandı. 52 bin dolar doları gören Bitcoin bir anda yüzde 17 düşerek 43 bin dolar seviyesine geldi. Bitcoin'deki sert satış diğer kripto paralarda anında yansıdı. 

 Düşüşün ardından yatay seviyede seyreden Bitcoin, gün kapanışını 47 bin dolar sınırında yaparken bu sabaha son 24 saatte yüzde 11'in üzerinde kayıpla 46 bin 755 dolardan başladı.  

Kripto para piyasasının bir diğer aktörü Ethereum ise yüzde 11,54 kayıpla 3.467 dolardan fiyatlanıyor. Solana da düşüşten nasibini aldı. son 2 ayda 30 bin seviyesinden 195 bin dolar seviyesine çıkan Solana da 130 bin dolar seviyesine kadar geriledi. Bitcoinin düşüşünün duraklamasının ardından Solana 175 bin dolara kadar yükseldi.

Son olarak Orta Amerika ülkesi El Salvador, Bitcoin'i yasal para birimi olarak kabul etti. Yeni yasaya göre Bitcoin'i kabul etmeyen işletmeler cezalandırılacak. 3 Bitcoin yatırım yapan yabancılara ise oturma izni verilecek.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya’nın Bitcoin’i bir ödeme sistemi olarak tanımaya hazır olmadığını belirterek, “Bu tür kısmi para birimlerini mali araçlarla bir tutmak ekonomik sisteme yalnızca zarar verir" mesajı vermişti.

 

Etiketler
Yorumlar